Kamínková má šestý titul v půlmaratónu, Homoláč sesadil Pavlištu

Pětačtyřicetiletá Petra Kamínková obhájila v Pardubicích domácí titul v půlmaratonu a stala se na této distanci českou šampiónkou už pošesté. Vyrovnala tím rekord o rok starší Ivany Sekyrové, která stejně jako vloni dokončila závod na druhém místě. Mužským mistrem se stal premiérově Jiří Homoláč před obhájcem prvenství a pětinásobným zlatým medailistou Vítem Pavlištou. Ten byl nicméně později ještě s několika dalšími běžci vyškrtnut z výsledkové listiny, protože porušil soutěžní řád tím, že mistrovský závod neabsolvoval v oddílovém dresu.

Vítěz půlmaratónu Jiří Homoláč.

Kamínková týden po startu na Pražském půlmaratonu triumfovala v české konkurenci časem 1:21:01 s náskokem 45 sekund před Sekyrovou. V absolutním pořadí se musela sklonit jen před keňskou běžkyní Eunice Onyanchaovou, jež byla o téměř tři minuty rychlejší (1:18:03). Kamínková se stala českou mistryní potřetí za sebou, předtím zvítězila i v letech 2001, 2009 a 2010.

Osmadvacetiletý Homoláč byl nejlepším Čechem i před týdnem v Praze a v Pardubicích běžel jen o necelé dvě minuty pomaleji. Časem 1:06:15 porazil na trati vítěze předchozích tří ročníků Pavlištu o osm sekund. Po diskvalifikaci libereckého vytrvalce z MČR obhájil stříbro Petr Pechek, na třetí pozici se posunul Kamil Krunka. Všechny české běžce porazili Keňané Bernard Matheka (1:05:25) a Mark Rotich (1:05:43).

Vedení závodu vyřadilo z výsledkových listin MČR tři muže a dvě ženy. "Důvodem je porušení soutěžního řádu, ve kterém se píše, že závodníci a závodnice mohou startovat pouze buď v oddílovém dresu, nebo v oddílové kombinéze. Tuto podmínku nesplnili," uvedl v prohlášení Český atletický svaz.