Rubriky:

Běžkyně sobě

Živě

Žena v mužském těle se do finále světového Atleta roku nedostala

23. listopadu 2018 07:56 - Praha

Její účinkování na světových mítincích od začátku provázejí kontroverze. Je to muž! protestovaly soupeřky i celé týmy. Jihoafrická závodnice musela nakonec na hraně důstojnosti podstoupit i důkladné lékařské testy ke zjištění skutečného pohlaví. Caster Semenyaová určitě neměla na růžích ustláno. Mezinárodní atletická asociace IAAF ji letos okatě vypustila z ankety Atletka roku, ačkoli Semenyaová v tomto roce vyhrála doslova všude, kde se objevila.

 

Profimedia.cz

Semenyaová letos v anketě mezi nejlepšími atletkami okatě chybí. Jen těžko by to mohlo souviset s něčím jiným než právě s nejasnostmi kolem jejích fyzických předpokladů. Za rok 2018 dokázala vyhrát jakýkoli podnik, kde se objevila. Dominovala na trati 800 metrů na Hrách Commonwealthu, na Diamantové lize i v Kontinentálním poháru. Dařilo se jí i na trati 1500 metrů a špatně si rozhodně nevedla ani na čtvrtce. Své osobní rekordy posunula zase o kousek dál na všech distancích od 400 po 1500 metrů.

Američané opět provokují. Co budou lidé pálit tentokrát?

Podle oficiálních regulí by Semenyaová musela podstoupit hormonální terapii na snížení hladiny mužského pohlavního hormonu testosteronu, pokud by chtěla jako doposud závodit na tratích kratších než jedna míle. Termín závazného dodržování stanovených hladin hormonů byl původně určen na listopad, později odložen až na březen příštího roku. Semenyaová se proti novým limitům odvolala.

Kdo se tedy dostává do užšího výběru? Top 5 tvoří v kategorii žen Dina Asher-Smithová (100 a 200 m), Beatrice Chepkoechová (3000 m steeple), Caterine Ibarguenová (skok do dálky, trojskok), Shaunae Miller-Uibová (200 a 400 m) a Nafissatou Thiamová (skok do výšky, sedmiboj).

V mužích jsou ve finále: Christian Coleman (60 a 100 m), Abderrahman Samba (400 m, 400 m překážky), Eliud Kipchoge (maraton), Kevin Mayer (desetiboj, sedmiboj) a Armand Duplantis (skok o tyči). Veřejné hlasování tvoří čtvrtinu finálního výsledku, čtvrtinu výsledku vytváří hlasování členů IAAF, z poloviny se na výsledku podílí hlasy Rady IAAF. Vítězové obou kategorií budou slavnostně vyhlášeni 4. prosince.

boe, Sport.cz

Myslíte si, že Caster Semenyaová patří do finále Atletky roku?


Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce