Rozhodla se pro revoluci. Dočkala se nadávek a kamení

9. listopadu 2015 09:51 - Praha

Afganistán hostil mezinárodní maratón. První v této zemi. Mezi běžci se objevilo i několik odvážných žen a dívek, které mají dláždit cestu dalším sportovkyním. Závod se konal koncem října v provincii Bamján, která se nachází v centrální části země. Na start se postavilo více než osmdesát amatérských i profesionálních běžců, včetně atletů z USA a Kanady.

 

theguardian.com

Několik desítek školaček se vydalo na desetikilometrovou trať, nakonec jen jedna žena běžela celých 42 kilometrů. Ženy, sport a maratón. V této zemi nejde zrovna o zábavu, která je vždy a všude vítána s otevřenou náručí. Odpor a nepochopení tu je častým jevem. „Není pro ženu jednoduché opustit sama domov, natož venku běhat," přiznala pro theguardian.com žena jménem Zainab. Kvůli bezpečnosti neuvedla celé své jméno. Její chování je jiné, trochu revoluční, jde proti prodou a tradicím.

Při běhání poznala i problémy v ulicích. Dočkala se obtěžování a nadávek. V srpnu běžela neoficiální maratón z údolí Paghman do Kábulu s dalšími třemi mladými ženami. Když vběhly do hlavního města, byly bombardovány urážkami, že mají tu drzost se takto objevit na veřejnosti.

„Děti po nás házely kameny, lidi na nás křičeli sprostá slova jako prostitutka. Proč prý nejsme doma, že ničíme islám," vzpomínala tato běžkyně, která se i přes tyto zkušenosti nevzdala. Naopak doufá, že více mladých dívek se přidá a začnout běhat.

Ze strachu přerušila trénink

„Mám do budoucna plány, mám cíle," vyprávěla při svých návštěvách na vysokých školách v Afganistánu „Dívky jsou tiché, nesmějí se. Když jsem je vyzvala, smály se, byly šťastné."

Běžkyně z této země už zažily maratóny v zahraničí, ale v Bamjánu šlo o první účast ve své vlasti. Organizátoři doufají, že tento krok ukáže Afganistán v médiích i z jiné strany. „Kousek po kousku přinese změnu," věří Zainab, na kterou jsou její rodiče pyšní. Se sestrami někdy společně běhají po dvorku. „Bamján je dobré místo. Na jiných místech mohou být zabity," přiznal guvernér oblasti Zahir Tahir.

Přesto jsou chvíle, kdy jde trénink stranou. Například, když dav zabil ženu pro falešné rouhání, poté co se dostala do sporu s knězem. „To jsem měla takový strach, že jsem do hor nešla, netrénovala jsem," přiznala Zainab. Za dva týdny šla s kamarádkou ale zase běhat.

lik, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce