Šťavnaté domácí bonbóny plné ovoce a barev

27. února 2019 11:58 - Praha

Přiznejme si, že gumové bonbóny nejsou zdaleka jen dětskou pochutinou. S oblibou se jimi odměníme i v dospělosti. O tom, že jsou často k vidění i na občerstvovacích stanicích maratonů, ani nemluvě. Kdo hledá v tomto směru zdravější, přírodní alternativu, ten si zamiluje výrobu domácích agarových bonbónků.

 

archiv autorky, Sport.cz

Agar je usušený vývar z mořských řas jménem tengusa. Vychladlý vývar získá gelovou konzistenci, poté se vysuší na slunci a na mrazu a následně se rozemele. V obchodech ho tak obvykle seženeme jako prášek nebo drobné granulky. K dostání je ve zdravé výživě i v řadě běžných supermarketů.

Mořské řasy: Superpotravina pro sportovce i dietáře

Agarem lze nahradit klasickou želatinu v nejrůznějších receptech, ve kterých je potřeba. Zahustí polévky, omáčky, pudinky, džemy... Například ve veganské kuchyni má své pevné místo, protože je čistě rostlinného původu.

Želatinové bombony - zdravé občerstvení pro těžké chvíle maratoncovy.

archiv autorky, Sport.cz

A teď už k domácím želé bonbónům. Postup je snadný. V ovocné šťávě či jemném ovocném pyré povaříme zhruba dvě minuty několik gramů agaru. Pokud používáme agar ve formě granulí, můžeme ho půl hodiny předem namočit ve vodě, aby změknul.

Směs pak nalijeme do silikonových formiček na domácí bonbóny (poslouží i silikonové formičky na led). Necháme minimálně dvě hodiny zatuhnout v lednici, a pak už můžeme bonbóny rovnou konzumovat, nebo je umístit do skleněné uzavíratelné nádoby a skladovat v lednici. Bez problému vydrží několik dní.

Co budete potřebovat
200 – 250 ml ovocné/zeleninové šťávy nebo pyré
1 čajová lžička agaru
1 lžíce medu na doslazení (podle typu ovoce)

Nečekejte, že budou tyto bonbónky stejně tuhé jako ty klasické gumové s dlouhým výčtem ingrediencí a nepřeberným množstvím éček. Agarové bonbóny jsou měkké a svojí čistě přírodní chutí šťavnaté. Barvám a příchutím se meze nekladou. Do jablečných se hodí například i špetka skořice, stejně tak zajímavě okoření některé kombinace trocha zázvorové šťávy. Jestli držíte své děti od sladkostí zkrátka, vězte, že pro tyhle bonbónky před lednicí vystojí důlek a vy jim je můžete dopřát bez výčitek.

Klára Antonova Fischleinová, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce