Bolest třísla, část 3. - cvičení

4. října 2016 14:50 - Praha

O tom, proč jsme si přivodili bolest třísla, už víme dost. Možná jste se v něčem našli, možná ne tak úplně. Každý organizmus je velmi individuální a tak každé zobecňování má své limity. To se týká i univerzálních rad, jak si nějaký problém, v tomto případě bolest třísla, vyléčit. Jsme si toho vědomi, ale i přesto se pokusíme navrhnout cvičení, která by mohla pomoci. Samozřejmě nemůžeme zaručit, že pomohou všem, stejně tak nemůžeme zaručit, že je podle popisu a obrázku budete provádět správně. Každopádně jsou to cvičení prospěšná, a proto není na škodu je přinejmenším vyzkoušet.

 

archiv autorky

Střed těla

Lehněte si na záda, na obou lopatkách a obou stranách pánve je váha rovnoměrně rozložená. Mezi kolena a předloktí si dejte velký balón. Kolena jsou od sebe a paty míří k sobě. Lopatky stahujte směrem dolů po páteři, ramena jsou otevřená. V této pozici se snažte nádechem vyplňovat břicho a s výdechem ho nenechat propadnout. Břicho je tedy stále vyplněné a hrudník stažený dolů. Můžete si představit, že máte kolem pasu obruč, která vás chce sevřít, a vy se do ní nádechem opíráte, abyste ji roztrhli. S výdechem nesmíte toto vyplnění povolit, aby vás nemohla stáhnout zpět. Pro větší intenzitu cvičení můžete přidat stlačení míče lokty a koleny, případně tlaky protilehlých končetin, tedy pravý loket proti levému koleni a naopak.

PŘEDCHOZÍ DÍLY
Běžecká zranění - pochopte jejich příčinu a začněte od mozku
Bolest třísla, část 1. - zdroje a příčiny
Bolest třísla, část 2. - chyby při běhu a cesta k nápravě

Výpad s rotací

Nejprve se postavte do výpadu pravou nohou vpřed. Koleno držte nad kotníkem, pánev podsaďte tak, abyste nebyli prohnutí v bedrech a nakloňte se trochu dopředu. Váha je spíše na pravé noze. Dávejte pozor, aby se koleno stále dívalo dopředu, nesmí propadat dovnitř. Na pravé noze je opora o palec, patu a malíkovou hranu. Udržte nohu v této pozici a otáčejte pánev doleva, jako byste pravé tříslo otevírali. Můžete se točit na levé špičce. Dejte si ruce v bok, to vám pomůže uvědomit si pohyb pánve. Pak jděte zpátky a rotaci několikrát zopakujte, dokud neucítíte, že pravá noha opravdu stojí nehybně na místě a na ní se otáčí pánev s trupem.

Sumo podřep

Rozkročte nohy hodně doširoka, chodidla jsou vytočená ven. Podsaďte pánev a vytočte mírně pokrčená kolena co nejvíce ven. Můžete se dostat až do protažení vnitřních stran stehen a zapojení hýžďových svalů. Vytáhněte se za hlavou vzhůru a otevřete ramena. Klesejte do dřepu tak, jako byste si trochu sedali vzad, kolena nesmí jít před kotníky. Váha je neustále na palcích, patách a malíkových hranách nohou, kolena vytáčíme hodně ven. Jak klesáte níž, měli byste intenzivně cítit zapojení hýžďových svalů a protažení vnitřních svalů stehen.

Tento seriál pro vás připravujeme ve spolupráci s BeBalanced.cz.

Dagmar Lisá, Klára Komárková, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: