Únavové zlomeniny - první část

22. listopadu 2016 13:01 - Praha

Únavové zlomeniny lze nazvat strašákem běžců. Vznikají postupně a nenápadně, ale jejich léčba bývá velmi zdlouhavá a s nejistou prognózou. Kupodivu ale nemusí přímo souviset s množstvím naběhaných kilometrů. Většinu ultramaratónců „únavovka“ nikdy nedožene, i když mají zátěž enormní, naopak hobíkovi, který mírně zvýší kilometráž, se může stát velmi lehce. Někdy k ní dokonce dojde i u zdravého nesportovce, který to jen třeba přehnal s chůzí v nevhodných botách. Únavové zlomeniny se nejčastěji vyskytují v kostech nártu, holenní nebo lýtkové kosti, někdy i ve stehenní kosti, často v jejím krčku a také v páteři.

 

Profimedia.cz

Jak únavová zlomenina vzniká a jak se projevuje?

Únavová zlomenina není klasická zlomenina, která vznikla náhlým intenzivním podnětem. Naopak vzniká postupně, vlivem opakovaných nevhodných menších sil. Může se jednat o opakované nadměrné nárazy, či tah svalů, který nerovnoměrně působí na kost a v ní postupně vzniká prasklina. Únavová zlomenina tedy pravděpodobně nevznikne z ničeho nic při velké zátěži, ale vytváříme si ji dlouho. I příznaky přichází pozvolna, a to postupně se zvyšující bolestí. Zprvu se nemusí objevit vždy při zátěži, ale klasicky až po ní, až se postižené místo rozleží, prokrví a začne pracovat na nápravě.

MŮŽE VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Jak na křeče v břišních svalech při běhu?

Postupně bolest až znemožňuje sportovní výkon. Po něm místo zčervená, oteče a omezí i normální pohyb. Těžko to ale laicky odlišíme od bolesti svalové či úponové. To se často nepodaří hned ani lékaři. Rentgenový snímek v první fázi může být negativní. Až s odstupem začne být místo zlomeniny vidět, a to v době, kdy už se v něm vytváří vazivová tkáň, kterou se kost začíná hojit. Pokud tedy na únavovku máte podezření a rentgenový snímek je negativní, nechte si ho zopakovat za 2-3 týdny, to už by měla být vidět. Nejspolehlivěji ji ale diagnostikujeme magnetickou rezonancí.

Mechanizmus vzniku nejčastějších únavových zlomenin

Únavová zlomenina nártní kosti. Klasický obraz nohy, která je náchylná k únavové zlomenině, je noha s tzv. vysokým nártem a zborcenou příčnou klenbou. Vysoký nárt poznáme tak, že noha má příliš vykreslenou podélnou klenbu a v nártu je tuhá, tedy nepruží. Na hřbetní straně nohy výrazně vystupují šlachy jdoucí k prstům a prsty zpravidla bývají tzv. kladívkovité, tedy pokrčené. Při došlapu, zvlášť při došlapu na přední část chodidla (třeba v atletických tretrách) noha dopadá na oblast příčné klenby. Kosti nártu, které jsou kvůli vysoké klenbě v příliš strmém postavení vůči zemi, dostávají příliš tvrdé nárazy. Navíc vzhledem k tomu, že klouby nohy nepruží, se tyto nárazy nemohou měkce přenášet dál.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Bolest holeně, zánět okostice - nutné zlo začátečníků, nebo známka neoptimální techniky běhu?

Únavová zlomenina holenní kosti. Většinou bývá důsledkem opomíjeného zánětu okostice. Vzniká nevyváženým tahem svalů za jejich úpony. Příkladem z praxe může být třeba běžec, kterému se při došlapu stehno vtáčí dovnitř, což automaticky kompenzuje chodidlo, vytočením na vnější hranu. To musí držet svaly bérce z vnitřní strany, které nadměrně táhnou za holenní kost.

Únavová zlomenina obratle v bederní páteři se netýká zas tak příliš běžců, respektive ne především běžců. Snadněji si ji udělá kulturista, ale také člověk nesportující se špatnou stabilizací bederní páteře. Když není páteř dobře podepřena zepředu správnou prací svalů trupu, je přetížená zadní část obratle. Ta je vystavena opakovaným tlakům a nárazům. Oblouk obratle se postupně oddělí a přední část obratle pak má tendenci se vysouvat vpřed. To už je nález poměrně závažný, ovšem ne příliš častý.

Tento seriál pro vás připravujeme ve spolupráci s BeBalanced.cz.

Dagmar Lisá, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 září 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce