Rubriky:

Ladíme

Běhání se ukázalo jako ještě zdravější, než vědci předpokládali

4. února 2018 08:10 - Praha
(Aktualizováno: 29. října 2020 14:19)

Celé kouzlo tohoto zjištění tkví v morku kostí, doslova. Někteří vědci zpochybňovali přínosy běhu za určitých okolností ‒ například při obezitě ‒ pro lidskou páteř. Australští vědci nyní odhalili, že páteř běžců, respektive morek jejich obratlů stárne mnohem pomaleji. A to má dalekosáhlé pozitivní důsledky pro lidské zdraví.

 

Profimedia.cz

O přínosech běhání pro lidské zdraví už bylo napsáno a vyřčeno mnoho. Běh přispívá k získání silnějšího srdce a plic, zdravějších a silnějších cév, větší hustoty kostí, lepšího mentálního zdraví, lepší imunity, nebo dokonce lepšího zraku. Australská univerzita Deakin University ve Victorii nyní přišla na to, že běhání výrazným způsobem ovlivňuje složení kostního morku v našich obratlích.

Běh kloubům pomáhá. Že škodí, je jen pověra

Když se narodíme, většina morku našich kostí slouží k produkci červených krvinek. Postupným stárnutím se tato tkáň nevratně mění na tukovou. Příliš rychlá přeměna může negativně ovlivňovat buněčný metabolismus kostí a složení krve, oslabovat kosti pánve, obratlů, stehen a kyčlí a negativně přispívat ke vzniku osteoporózy nebo diabetu. Čím větší podíl tukové tkáně, tím méně místa zbývá na buňky schopné produkovat červené krvinky. To samozřejmě ovlivňuje procesy v celém těle.

Ve vzorku o 100 lidech, z nichž polovinu tvořily ženy, se ve stejném poměru nalézali běžci s celkovou týdenní kilometráží 20-40 kilometrů, běžci s minimální kilometráží 50 kilometrů týdně, dále cyklisté se 150 kilometry týdně a sportovně neaktivní lidé se sedavým zaměstnáním. Všichni s průměrným věkem 30 let. Překvapivým zjištěním bylo, že běžci obou skupin vykazovali nejmenší stupeň přeměny krvetvorných buněk dřeně na buňky tukové. Nejaktivnější skupina běžců vykazovala v průměru hodnoty odpovídající lidem o celých osm let mladším. Naproti tomu cyklisté s vysokým stupněm zátěže vykazovali stejné hodnoty jako neaktivní sedavá populace.

Shin pain – bolesti bércových kostí

Jednoduchá matematika říká, že v průměru každých šest kilometrů navíc, které pravidelně běháte, vám „omladí" morek v kostech páteře o jeden rok! Další důvod navíc, proč se do běhání pořádně opřít, co říkáte?

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce