Rubriky:

Ladíme

Hra na city? V budoucnu to nejspíš bude běžná příprava sportovců

6. května 2018 08:16 - Praha

Citová stránka ovlivňuje náš život minimálně stejně významně jako stránka fyzická. Obě naše roviny se vzájemně ovlivňují: Pokud se cítíme dobře fyzicky, budeme se pravděpodobně cítit dobře také psychicky a psychická pohoda bude svůj odraz hledat v lepším fyzickém stavu. O provázanosti těchto dvou sfér už byly napsány stohy knih. Italští vědci z University of Padova se nyní ve svém výzkumu zaměřili na úzký vztah mezi emoční inteligencí a výsledky v běhu na půlmaratónskou vzdálenost. Výsledky byly více než zajímavé.

 

Profimedia.cz

Emoční inteligence, schopnost člověka ovládat své emoce a vcítit se do pocitů druhých, má v obecné rovině vliv na to, jak se daný jedinec bude rozhodovat ve světě financí, v oblasti kreativity, jaký postoj zaujme k podvádění, jak bude přistupovat k rizikům a další. Italští vědci se na základě svého přesvědčení, že emoční inteligence ovlivňuje také sportovní výkony, rozhodli otevřít sportovní psychologickou laboratoř. Vycházejí z předpokladu, že schopnost překonávat únavu a bolest je do značné míry závislá na schopnosti kontrolovat své emoce, tedy na emoční inteligenci.

Nadávejte, pomůže vám to! Vědci nabádají k užívání sprostých slov při sportu

Své výzkumy provedli na 237 amatérských běžcích, účastnících se půlmaratónských běhů. Den před závody vyplňovali respondenti obsáhlé dotazníky a byla zjišťována jejich fyzická kondice a předchozí příprava. Výzkumníci objevili velice silnou závislost mezi emoční inteligencí a dosahovanými závodními časy: Lidé s vyšším emočním kvocientem (EQ; ekvivalent inteligenčního kvocientu IQ ‒ pozn. red.) byli na půlmaratónu prokazatelně rychlejší než účastníci s nižším EQ.

První kontrolní otázkou vědců ovšem bylo, zda prokázaná závislost neplatí v opačného směru, totiž zda rychlejší běžci nemají vyšší emoční inteligenci. Další otázkou je, zda to, co se potvrdilo u amatérských běžců, platí i pro profesionály, a zda na výsledky nemá vliv i rozdílná úroveň předchozí přípravy. „Ústředním bodem našeho výzkumu je prokazatelný fakt, že dobré výkony nezávisejí pouze na fyzickém tréninku, ale zahrnují i schopnosti pracovat se svými emocemi," dodal Enrico Rubaltelli, vedoucí výzkumné práce.

Nasbíraná data potvrdila totéž i po očištění od vlivu předchozího tréninku a počtu předchozích zkušeností s půlmaratónskou trasou. Lidé s vyšší emoční inteligencí jsou odolnější než lidé s nižším EQ a tyto závěry lze aplikovat mnohem šířeji. Podobně to platí ve všech oblastech, kde se lidé potýkají s vyčerpáním a stresem, například na pracovištích. Dají se závěry studie rozšířit i na maratón? Určitě ano. A co z toho vyplývá pro nás běžce? Že čas strávený pokusy porozumět svým emocím obecně a pocitům během tréninků a závodů rozhodně není ztracený. Budete o tom přemýšlet?

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 říjen 2021 listopad 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce