Rubriky:

Odjinud

Závod smrti: Medvědi ji málem zabili, pak ji ještě knokautoval parťák

27. července 2018 08:00 - Ottawa

Příběh s naštěstí dobrým koncem začal příznačně ‒ přípravou na Canadian Death Race, Kanadský závod smrti. Lisa Lauzonová byla zrovna na přípravném výběhu se svým parťákem Philem Troyerem, když se to stalo. Hned tři grizzlyové neočekávaně zaútočili na dvojici. Zachránila je jen velmi rychlá a pohotová reakce, po níž šla ovšem k zemi i sama protagonistka.

 

Profimedia.cz

Letošní ročník Canadian Death Race startuje už na začátku srpna. Proto si dvojice běžců řekla, že je nejvyšší čas blíže se seznámit s tratí a trénovat přímo v závodním prostředí. Původně se pohybovali ve větší skupině, z níž se ovšem oddělili a běželi napřed. Brzy poté natrefili na tři medvědy grizzly. Většina případů setkání člověka s tímto zvířetem končí tak, že se medvěd otočí a vzdálí se. Tentokrát ale bylo všechno jinak. Trojice šelem vzala narušitele svého teritoria útokem.

Střelili medvěda do hlavy. Zabil účastníka závodu

„Už navždycky budu ve své hlavě slyšet řev útočícího medvěda. Nikdy dříve jsem nebyla tak blízko smrti," svěřila se Lauzonová později novinářům. Běžci s sebou naštěstí měli obranné spreje proti medvědům, které dokázali včas použít. Ihned se snažili ustoupit a zmizet z místa setkání. Medvědi ovšem byli neodbytní. Běžci se kryli „palbou" ze sprejů, přičemž Troyer při jednom ze svých zákroků omylem zasáhl paralyzující tekutinou i svoji přítelkyni. Látka má znehybnit zasažené zvíře až na třičtvrtěhodinu. Na Lisu Lauzonovou naštěstí začala takto účinkovat až poté, co dvojice opustila kopec, na němž se s medvědy setkala. Pokud by ochrnula ihned po zásahu, s největší pravděpodobností by se stala obětí útoku šelem.

Někoho by možná taková otřesná událost odradila od dalšího běhání po divočině, dvojici však určitě ne. „Nechci, aby mi tento incident vzal ten mír a lásku, kterou nacházím, když běžím po horách. A myslím si, že k tomu nedojde." Oba běžci už zase běhají po divokých stezkách kanadskou přírodou a těší se na „Závod smrti", který povede i kolem míst, jež se jim málem stala osudná.

Medvědice pokousala při maratónu ženu. Ta předstírala, že nežije

Lisa Lauzonová se dokonce na místo střetu se zvěří už vrátila, aby se psychicky připravila na skutečnost, že tudy ještě někdy poběží. „Na cestě tam jsem se bála, že mne postihne krize, až to místo znovu uvidím. Ale byl to krásný den a krásné místo na trati. Nebála jsem se, ve skupině nás bylo deset," komentovala později běžkyně svůj návrat.

Lauzonová dokonce vlastní obchod s běžeckými potřebami. Po incidentu zavedla i kurzy správného zacházení s obrannými spreji proti medvědům. Myslí si, že právě spreje zachránily jí i jejímu parťákovi život. Tuto pomůcku považuje za extrémně efektivní, pokud se použije správně. Mnoho lidí spreje podle ní nosí, ale jen málo z nich je dokáže správně použít. Zda podobný kurz nabídla i svému příteli, jenž ji medvědím sprejem poslal k zemi, agenturní zprávy neuvádějí.

Canadian Death Race měří 125 kilometrů a načítané převýšení dosahuje hodnot přes 5000 metrů. Běží se v kanadských Rocky Mountains a účastníci musí bojovat s vedry, zimou, vysokou nadmořskou výškou i svými vlastními démony. Na cestě křižují Hell's Gate Canyon (Kaňon Pekelné brány), Smoky River (Kouřovou řeku) nebo Sulphur River (Sirnou řeku). Závod je natolik pekelný, že je uznáván také jako oficiální kvalifikační akce pro UTMB.

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce