Rubriky:

Odjinud

Americký stařík opět řádil. Tentokrát mu svěťák neutekl

18. prosince 2018 08:13 - Jacksonville

Gene Dykes byl jediným žijícím člověkem planety, který i ve věku přes 70 let dokáže uběhnout maraton pod tři hodiny. Už nějakou dobu se také pokoušel dostihnout svého dnes již zesnulého rivala Kanaďana Eda Whitlocka a uzurpovat si tak světový rekord pro svou věkovou kategorii. Nebyl úspěšný – až doteď. Skoro o půl minuty svému kanadskému stínu nakonec utekl.

 

Profimedia.cz

Gene Dykes z americké Filadelfie se už v tomto roce nejméně jednou pokusil překonat světový rekord pro kategorii M70. Stalo se tak právě na maratonu v kanadském Torontu, takříkajíc domovském maratonu Eda Whitlocka. Právě tam Kanaďan nejčastěji přepisoval tabulky nejrůznějších kategorií tak, jak do svého sportovního životopisu připisoval další a další roky, než 13. března loňského roku ve svých 86 letech podlehl rakovině.

Sedmdesátník je jediný na světě. Nikdo jiný nedokáže to, co on

Dykesovi se v Torontu o půl minuty nezdařilo Whitlocka překonat. Chuť si spravil až nyní na floridském Jacksonville Marathon. Jeho výsledný čas 2:54:23 přesně o 25 vteřin předčil nejlepší Kanaďanův výsledek a opět dal trochu ostřejší sarkastický nádech rčení: Jednou bych chtěl běhat jako severoameričtí důchodci!

Udržet po celou náročnou trasu 42 195 metrů průměrnou rychlost malinko pod 4:08 už vyžaduje dlouhou a svědomitou přípravu i pro běžce v nejlepších letech. Co to znamená pro důchodce se sedmi křížky na bedrech, už si netroufáme ani odhadnout. Pro zajímavost si prohlédněte průběžné časy nového rekordmana.

PRŮBĚŽNÉ ČASY - GENE DYKES, MARATON ZA 2:54:23
5 km 20:25
10 km 41:09
půlmaraton 1:26:56
maraton 2:54:23

Dykes je znám také svou zálibou v terénních ultramaratonech. Dva týdny před svým světovým úspěchem si například zaběhl padesátikilometrovou Vista Verde Skyline jen proto, aby si den nato střihnul California International Marathon. Loni se mu jako jednomu z pouhých 13 běžců světa podařilo úspěšně absolvovat tři nejvýznamnější 200mílové terénní ultra Bigfoot 200, Tahoe 200 a Moab 240 po sobě. Neúnavný stařík, co říkáte?

kü, Sport.cz

Co stojí podle vás za úspěchy Dykese?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 září 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce