Rubriky:

Odjinud

Nejdražší sportovní logo světa nakreslila studentka za 35 dolarů

17. února 2016 09:00 - Oregon

Přesně před dvaceti lety udělal výrobce sportovního vybavení první velký krok k tomu, aby se zařadil se mezi světové lídry. Na začátku všeho ale byla jen módní vlna joggingu a vaflovač jisté manželky. Logo patřící v současné době mezi ty světově nejceněnější navrhla chudá studentka grafiky. A Japonci byli samozřejmě také u toho.

 

Profimedia.cz

U zrodu stál nepříliš úspěšný atlet Phil Knight a trenér Bill Bowerman, kromě jiného autor ve své době nesmírně populární knihy Jogging. Dnes o něm specialisté na marketing mluví jako o géniovi. Tento trenér nejprve vytvořil módní vlnu a z ní plynoucí poptávku po určitém druhu zboží, následně takové zboží sám trhu nabídl. Dvojice začala dovozem japonské obuvi Onitsuka Tiger na americký trh. Bowerman ale neustále pracuje na vylepšeních, hlavně v oblasti podrážky. K tavení pryže na své pokusy nenachází příhodnější věc než vaflovač své manželky.

PODÍVEJTE SE TAKÉ: VIDEO ‒ Pod křídly bohyně vítězství

Původní firma Blue Ribbon Sports na počátku 70. let společně se zámořskou kooperací končí. Přichází jméno řecké bohyně vítězství Niké. Jednoduché logo jednoho z křídel božstva vytváří zoufalá studentka grafiky. Dostává za něj 35 dolarů. A v roce 1972 spatřují první boty Nike světlo sportovního trhu. Ještě na konci téhož desetiletí přichází firma s další novinkou ‒ odpružením pomocí systému vzduchových bublin. A je tu Nike Air.

Říkají vám něco jména Tiger Woods, John McEnroe, Andre Aggasi, Michael Jordan, Cristiano Ronaldo? Tam všude Nike pronikla ‒ golf, tenis, basketbal, ale také běh a hlavně na fotbal nesmíme zapomenout. Je až tragikomické, že své motto Just do it převzala firma z posledních slov pomateného amerického vraha těsně před popravou.

ČTĚTE TAKÉ:
Irský misionář odhalil světu nejúžasnější talenty atletiky

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce