TEST: Nike Air Zoom Pegasus 32

19. října 2015 13:55

Výrobce uváděl novou verzi tohoto kultovního modelu v rámci kampaně Find Your Fast, Najdi svou rychlost, společně s dalšími třemi modely řady Air Zoom. Pegasus je z nich takříkajíc služebně nejstarší, takže lze očekávat, že půjde také o botu nejpropracovanější, nejvymazlenější. Jak obstála v našem testu?

 

nike.com

Nike představuje 32. verzi Pegase jako všestrannou a rychlou botu. Ačkoli okřídlený kůň Pegas žil prý nejraději na vysokých horách, tato obuv je stvořena pro běh na tvrdém, upraveném povrchu, tedy nejčastěji na silnici. Pokud nabíháte své objemy a z pevných cest se takřka nehnete, a navíc chcete své kilometry nabíhat také rychle, tato bota je pro vás jako stvořená.

Nedostatek výtek

Oranžová barva se žlutozelenými prvky zaujme na první pohled, snad bude za světla působit i trochu bezpečnostně. Škoda jen, že nenese žádné reflexní prvky po pohyb za šera či tmy. Tím ovšem mé výtky musí skončit. Nic jiného této obuvi totiž vytknout nelze. Je rychlá, je všestranná. Pohodlně jsem s ní běhal i v lehčím terénu, ačkoli pro to není primárně určena. Váží ani ne 250 gramů, na noze ji téměř necítím. A to i díky tomu, že je koncipována úsporně, ale s dostatečným vyměkčením, kde je jej třeba (okolí kotníků, paty, achilovky).

Velice netradičně a velmi líbivě je pojato boční zpevnění nártů společně s uchycením tkanic. Od podrážky až k zavazování probíhají svítivě žluté šňůrky, které také tvoří očka pro provlečení tkaniček. Utahováním tkanic tak zároveň jemně regulujete pevnost boty z boku nártu. Celý svršek boty je tvořen ze dvou bezešvých kusů, které se oddělují pouze pro účely uchycení jazyka.

Překvapení!

Úsporný jazyk je dostatečně měkký a je přichycen k botě většinou svého obvodu, takže k jeho posouvání v podstatě nedochází. Svršek nohu dostatečně chrání a zároveň je dostatečně prodyšný a vzdušný.

Podrážka je pojata jako tlumivá, pro neutrální typ došlapu. Patentovanou bublinu Nike Air najdete v této obuvi pod patou. Podpora chodidla je spíše malá. Mezipodešev má funkční šířku v oblasti paty kolem dvou centimetrů, v oblasti špičky kolem centimetru jednoho. Dospíváme tak k poměrně velkému dropu, který se shoduje s údajem výrobce - 10 mm.

To bylo pro mne téměř neuvěřitelné zjištění. Jsem příznivcem takzvané minimalistické obuvi či běhání naboso, ale Pegasus mne při běhu také nijak neurážel. Naopak jsem pocitově nabyl dojmu, že běhám v botách, které se dropem minimuskám velmi přibližují.

Spokojenost

Po naběhání obligátních 100 kilometrů mohu prohlásit, že jde o velmi dobrou obuv pro nabíhání delších a rychlejších kilometráží pro běžce bez problémů v oblasti chodidel. Je pohodlná, lehká, prodyšná, dobře vypadá. Dobře sedí na silnici za sucha i mokra. Podrážky i zbytek obuvi vykazuje minimální opotřebení. Dokonce i špičky podrážek přetažené nahoru přes svršek, kde nejčastěji dochází u běžeckých bot k odlepování, se ani nehnuly.

PLUSY
velmi dobře vypadají
lehké, pohodlné
vzdušné, prodyšné
MÍNUSY
absence reflexních prvků
CENA
kolem 2400 korun

Testovali jsme také:
New Balance Fresh Foam Boracay ‒ aby vaše nohy byly stále čerstvé
Newton Kismet - osud k nakousnutí

Adidas Terrex Boost ‒ Tvrdá bota do tvrdého terénu. Pro tvrdé běžce

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: