Rubriky:

Radíme

Špinavý běžec aneb Musí to do pračky!

25. srpna 2017 13:46 - Praha

Kdo by měl rád špinavé prádlo, že? A když si ještě uvědomíme, že mnoho z těch téměř kouzelných funkčních oděvních součástek začne téměř ihned po obléknutí a vyběhnutí zapáchat, máme zde další problém: Jak to vlastně prát? Asi nikdo si neplní své dětské sny u pračky s hromadami špinavého prádla, přesto se jím musí občas zabývat každý. Přinášíme pár základních rad, které vám ušetří rozčarování.

 

Profimedia.cz

Jako první a nejdůležitější věc platí etiketa výrobce. Takový ten bílý odolný lísteček, který je pevně přišit přesně na těch místech, kde vás může při běhu nejvíce lechtat a škrábat. Než jej definitivně ustřihnete a zahodíte, zlehka si jej prohlédněte, zda tam nenajdete nějaké zajímavé varování od výrobce.

♠ Na teplotě záleží. Obvykle je udávaná teplota praní 30 °C. Hodně z nás ale dává teplotu větší, „aby špína lépe lezla dolů". To je vcelku logická úvaha. Snad si drobné zvýšení na 40 °C můžeme dovolit (kdo ví, jak přesně vlastně funguje ten termostat v pračce, že?), přes tuto hodnotu bychom ale jít už neměli. Čtyřicítku musí všechno vybavení vydržet. Vybavení hodné vašich maratonských výkonů to zkrátka dá, jestli nedá, není vás hodno a nepatří do pračky, ale do koše. (Ten článek o tom, že maratonci mají v cíli po doběhu tělesnou teplotu třeba i nad 40 °C jste taky četli, ne?)

♠ Sportovní věci perte určitě separátně. Jednak na ně jistě použijete jiný prostředek než na své montérky (alespoň doufám), jednak se vaše běžecké triko nepoškodí třeba o zip vašich oblíbených džínsů. Pokud se i mezi vašimi běžeckými svršky najdou nějaké choulostivější kousky, perte je ve speciální síťce (k dostání v domácích potřebách/drogeriích).

♠ Používejte vhodný prací prostředek. Nejlepší jsou gely nebo prací roztoky. Prášek se hůře rozpouští a u sportovního oblečení jde o to vyprat a dostat všechnu chemii zase ven. Na výběru prostředku si také dejte záležet, máte-li něco s funkční membránou nebo třeba i peřím! Kromě vhodného prostředku použijte vždy také správné množství. Méně je někdy více. Pokud se větší množství prostředku nepodaří pračce nakonec řádně vymáchat, můžete později při svých výkonech přijít také k nějaké nepěkné kožní reakci.

♠ Jak už bylo řečeno, použité prostředky je nutné pokud možno z oděvu nakonec zcela dostat. Řádné máchání je alfou a omegou. Mnoho moderních praček dnes umožňuje nastavit program s jedním extra máchacím cyklem navíc. Neváhejte jej použít.

♠ A nakonec rada, kterou dávají do příbalových letáků snad všichni výrobci: Nepoužívejte aviváž! Ta je vhodná na přírodní vlákna a určitě vám krásně provoní třeba ložní prádlo, ale ve funkčním prádle napáchá více škody než užitku. Navíc i její deodorační účinek je v případě sportovního šatstva dosti sporný.

boe, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce