Ruský biatlon v protiútoku: Očekáváme podporu!

4. března 2020 14:24 - Moskva/Praha

Ruský biatlonový svaz (RBU) se bouří. V dopise zaslaném šéfovi mezinárodní unie Ollemu Dahlinovi a rovněž některým světovým médiím vyčítají IBU nedostatečnou spolupráci, pochopení a podporu v boji s dopingem. Jako příklad uvádějí představitelé RBU nedávnou razii během světového šampionátu v Anterselvě, během níž italská policie prohledala hotelový pokoj Alexandra Loginova a jeho trenéra Alexandra Kasperoviče, který podle AFP použil na šampionátu cizí akreditaci.

 

Profimedia.cz

„Nikdo nám dosud nevysvětlil, jakého provinění se (Loginov) dopustil, jaký článek pravidel IBU porušil," píše se v prohlášení RBU. Ruské velvyslanectví v Římě současně podle agentury DPA uvedlo, že podle předběžných výsledků vyšetřovatelé v zabavených věcech nenašli žádné důkazy o užívání zakázaných látek. Policie si z Loginovova pokoje odnesla mobil a notebook.

Loginov, který se v listopadu 2016 vrátil zpět k závodění po vypršení dvouletého trestu za užití krevního dopingu, vyhrál v únoru při MS v Anterselvě zlato ve sprintu. Po sobotní policejní akci však do závěrečného nedělního závodu s hromadným startem nenastoupil s odůvodněním, že se po výslechu, který trval do ranních hodin, necítí v pohodě.

Propadák českých mužů, zlato ze sprintu bere kontroverzní Loginov

Už po triumfu ve sprintu řada soupeřů v čele s Francouzem Martinem Fourcadem zpochybnila Loginovovu bezúhonnost. S kritikou se přidala i hvězdná norská bratrská dvojice Johannes a Tarjei Bö. „(Loginov) Bral EPO. Nezaslouží si tu stát," uvedl Tarjei pro televizi NRK.

Alexander Loginov na trati sprintu při mistrovství světa v biatlonu.

Matthias Schrader, ČTK/AP

Rusové si stěžují na šikanu. Osmadvacetiletý Loginov, který by se měl představit i na nadcházejícím SP v Novém Městě na Moravě, dokonce připustil, že za stávající situace přemýšlí o ukončení kariéry. „Všichni naši závodníci jsou pod dohledem Světové antidopingové agentury, absolvují kontrolní odběry, takže by na ně také mělo být pohlíženo jako na čisté. Případ Loginov však svědčí o něčem jiném. RBU očekává v budoucnu mnohem větší podporu ze strany IBU," píše se v dokumentu podepsaném místopředsedou svazu Alexejem Nušdovem.

Rusko po skandálu se státem řízeným dopingem přišlo v prosinci 2017 o status řádného člena v IBU. Je pouze provizorním členem bez hlasovacího a volebního práva a bez možnosti podávat návrhy. Ruští reprezentanti se nicméně mohou účastnit závodů včetně Světového poháru či mistrovství světa.

Další dopingový skandál na obzoru? Italská policie prohledala při MS hotel ruských biatlonistů

Vedení IBU vyjádřilo zklamání nad dopisem, který podle ní „obsahuje nepodložená obvinění a situaci vykresluje v zásadě nesprávně", i rozhodnutím ruské strany list zveřejnit. Jakéhokoliv provinění si IBU není vědoma, uvedla na dotaz DPA.

mm, Sport.cz

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon


ME ve volejbale 2021

Mistrovství Evropy ve volejbale se letos hraje na území čtyř států - kromě Česka je to také Estonsko, Finsko a Polsko, kde se také 19. září rozhodne o všech medailistech. Česká reprezentace je ve skupině B a své zápasy hraje v Ostravě. Vítězství obhajují volejbalisté Srbska.