Rubriky:

Biatlon

České biatlonistky můžou být stejně dobré jako Norky. Rozdíl je i ve vybavení, říká Gjelland

29. března 2020 10:17 - Praha

České biatlonistky zažily v uplynulé sezoně velké úspěchy i nepříjemné propadáky. I když sezona hned na úvod skončila kvůli zdravotním problémům pro dlouholetou oporu Veroniku Vítkovou, její kolegyně se ve světové konkurenci neztratily. Spokojený s dosaženými výsledky nakonec je i norský kouč Egil Gjelland, jenž ve spolupráci s Jiřím Holubcem vede ženský tým už dvě sezony.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová i Jessica Jislová si v hodnocení Světového poháru oproti loňsku polepšily. Na MS v Anterselvě české ženy nakonec slavily dvě bronzové medaile (Charvátová ve sprintu a Davidová s Kristejn Puskarčíkovou ve smíšené štafetě). Ve štafetě se pak blýskly skvělým čtvrtým místem.

„Se spoustou věcí jsem spokojený, pochopitelně ne se vším. U holek byl opět vidět progres, pořád je ale na čem pracovat do dalších sezón. Povedla se řada dobrých výsledků a musím ocenit i práci, kterou holky odvedly. Těší mě, že to nebylo jen o Makule, ale dařilo se i dalším," hodnotí Gjelland sezonu na stránkách biatlon.cz.

Eva Puskarčíková a trenér žen Egil Gjelland.

Vlastimil Vacek, Právo

Právě od „Makule" Davidové ale možná čeští fanoušci čekali přeci jen o něco víc. Stabilněji se pohybovat v první desítce či dokonce na stupních vítězů, jako se to dařilo třeba hvězdné Gabriele Koukalové, zatím třiadvacetiletá závodnice neumí.

Markétě Davidové střelba vestoje příliš nevyšla.

Vlastimil Vacek, Právo

„Začala skvěle v Östersundu a pokračovala v dobrých výkonech, i když to někdy bylo nahoru a dolů. Na konci sezóny jsme viděli, že dokázala střílet vleže rychleji. To byla skvělá zkušenost, úspěšně provést takovou změnu během sezóny. Musí na tom dál pracovat a posunout své limity. Stále se opakuji, ale pořád je mladá a učí se," komentuje zlepšení Davidové Gjelland.

Podle něj ale jeho svěřenkyně mají na to vyrovnat se absolutní špičce, kterou momentálně představují zejména jeho krajanky z Norska.

Osmá Davidová napsala pěknou tečku. Wiererová obhájila křišťálový glóbus, Eckhoffová si ho odstřelila

„Když vezmu třeba tým norských žen, tak mají čtyři zkušené a stabilní biatlonistky a další spoustu závodnic v IBU Cupu, které je mohou kdykoliv zastoupit. Pravdou také je, že tyto země mají lepší materiál a vybavení než další týmy. I díky tomu zůstávají stále na vrcholu," upozorňuje.

„Tím se musíme zabývat. Je za tím dlouholetá práce a dobře nastavený systém. Jsem si jistý, že i my se k tomu můžeme propracovat. Jistě také vím, že naše holky na tom nejsou hůř a v budoucnu můžou být na úrovni těch nejlepších," nepochybuje.

Jsem totálně vyčerpaná, hlásí Wiererová. Přijde biatlon o svoji superhvězdu?

Trenérský tým dal českým biatlonistkám na zbytek března a celý duben

„Začátkem května bychom měli začít s plnou přípravou. Samozřejmě je třeba, aby byly aktivní i během toho volna, aby dělaly, co je baví. Nemůžou zůstat měsíc na gauči," dodává Gjelland.

roj, Sport.cz

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.