České biatlonistky můžou být stejně dobré jako Norky. Rozdíl je i ve vybavení, říká Gjelland

29. března 2020 10:17 - Praha

České biatlonistky zažily v uplynulé sezoně velké úspěchy i nepříjemné propadáky. I když sezona hned na úvod skončila kvůli zdravotním problémům pro dlouholetou oporu Veroniku Vítkovou, její kolegyně se ve světové konkurenci neztratily. Spokojený s dosaženými výsledky nakonec je i norský kouč Egil Gjelland, jenž ve spolupráci s Jiřím Holubcem vede ženský tým už dvě sezony.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová i Jessica Jislová si v hodnocení Světového poháru oproti loňsku polepšily. Na MS v Anterselvě české ženy nakonec slavily dvě bronzové medaile (Charvátová ve sprintu a Davidová s Kristejn Puskarčíkovou ve smíšené štafetě). Ve štafetě se pak blýskly skvělým čtvrtým místem.

„Se spoustou věcí jsem spokojený, pochopitelně ne se vším. U holek byl opět vidět progres, pořád je ale na čem pracovat do dalších sezón. Povedla se řada dobrých výsledků a musím ocenit i práci, kterou holky odvedly. Těší mě, že to nebylo jen o Makule, ale dařilo se i dalším," hodnotí Gjelland sezonu na stránkách biatlon.cz.

Eva Puskarčíková a trenér žen Egil Gjelland.

Vlastimil Vacek, Právo

Právě od „Makule" Davidové ale možná čeští fanoušci čekali přeci jen o něco víc. Stabilněji se pohybovat v první desítce či dokonce na stupních vítězů, jako se to dařilo třeba hvězdné Gabriele Koukalové, zatím třiadvacetiletá závodnice neumí.

Markétě Davidové střelba vestoje příliš nevyšla.

Vlastimil Vacek, Právo

„Začala skvěle v Östersundu a pokračovala v dobrých výkonech, i když to někdy bylo nahoru a dolů. Na konci sezóny jsme viděli, že dokázala střílet vleže rychleji. To byla skvělá zkušenost, úspěšně provést takovou změnu během sezóny. Musí na tom dál pracovat a posunout své limity. Stále se opakuji, ale pořád je mladá a učí se," komentuje zlepšení Davidové Gjelland.

Podle něj ale jeho svěřenkyně mají na to vyrovnat se absolutní špičce, kterou momentálně představují zejména jeho krajanky z Norska.

Osmá Davidová napsala pěknou tečku. Wiererová obhájila křišťálový glóbus, Eckhoffová si ho odstřelila

„Když vezmu třeba tým norských žen, tak mají čtyři zkušené a stabilní biatlonistky a další spoustu závodnic v IBU Cupu, které je mohou kdykoliv zastoupit. Pravdou také je, že tyto země mají lepší materiál a vybavení než další týmy. I díky tomu zůstávají stále na vrcholu," upozorňuje.

„Tím se musíme zabývat. Je za tím dlouholetá práce a dobře nastavený systém. Jsem si jistý, že i my se k tomu můžeme propracovat. Jistě také vím, že naše holky na tom nejsou hůř a v budoucnu můžou být na úrovni těch nejlepších," nepochybuje.

Jsem totálně vyčerpaná, hlásí Wiererová. Přijde biatlon o svoji superhvězdu?

Trenérský tým dal českým biatlonistkám na zbytek března a celý duben

„Začátkem května bychom měli začít s plnou přípravou. Samozřejmě je třeba, aby byly aktivní i během toho volna, aby dělaly, co je baví. Nemůžou zůstat měsíc na gauči," dodává Gjelland.

roj, Sport.cz

ME ve volejbale 2021

Mistrovství Evropy ve volejbale se letos hraje na území čtyř států - kromě Česka je to také Estonsko, Finsko a Polsko, kde se také 19. září rozhodne o všech medailistech. Česká reprezentace je ve skupině B a své zápasy hraje v Ostravě. Vítězství obhajují volejbalisté Srbska.