Belgie - ČR 86:91Basketbalisté na závěr kvalifikace ME zabrali a porazili Belgii

Čeští basketbalisté se rozloučili s kvalifikací mistrovství Evropy v "bublině" ve Vilniusu výhrou nad vítězem skupiny C Belgií 91:86 a ukončili sérii čtyř porážek. Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se i díky následné výhře Litvy nad Dánskem 77:76 posunuli z posledního místa tabulky na konečné třetí. Litva si zajistila účast na závěrečném turnaji pro 24 týmů a zbylé postupové místo dnes obsadilo Estonsko přes prohru se Severní Makedonií 84:86 ve skupině B.

Ilustrační foto.

Češi měli na šampionátu, který se bude hrát od 1. do 18. září 2022 v Praze, Tbilisi, Miláně, Kolíně nad Rýnem a Berlíně, účast dopředu zajištěnou. Belgičané postoupili v sobotu díky výhře nad Dánskem. Dnes se Ginzburgovu výběru podařilo oplatit soupeři listopadovou porážku (62:90), která byla jejich nejvyšším debaklem od 7. září 2017, kdy na mistrovství Evropy v Kluži prohráli s Chorvatskem 69:107.

Na prvním úspěchu od loňské únorové výhry v Pardubicích nad Dánskem (75:71) se podílel 24 body kapitán Vojtěch Hruban, o dva méně zaznamenal další křídelní hráč Jaromír Bohačík. Za Belgii dal 23 bodů rozehrávač Nymburka Retin Obasohan.

Český tým díky osmibodové šňůře získal hned na začátku vedení 8:2 a brzy i 18:8, přičemž Belgičané aspoň trochu drželi krok jen díky dvěma trojkám. Ty se ale v kontrastu se sobotním duelem dařily především Ginzburgovu týmu. Zatímco při porážce s Litvou (74:94) trefili reprezentanti jen čtyři z 21 pokusů, tentokrát stihli stejný počet za první čtvrtinu ze sedmi střel a nakonec jich dali 11 z 21.

K Ondřeji Sehnalovi, Bohačíkovi a Martinu Křížovi se trojkou přidal sekundu před koncem první čtvrtiny Vojtěch Hruban a stanovil stav 24:14. Navíc se dařilo Čechům ze začátku bránit úspěšně Obasohana a zlepšený výkon dokumentovaly povedené průniky Kříže či Bohačíka.

Hruban válel

Do dobré pohody se dostal s celým týmem i kapitán Hruban, který se svojí první úspěšnou střelou v zápase naladil a do poločasu stihl nasázet dalších 13 bodů včetně tří trojek, na které si troufal z různých a těžkých pozic. Byl z toho dokonce i patnáctibodový náskok.

Belgičané se vraceli na kontakt díky Obasohanovi, který po poločase po trojce ještě dvakrát obral o balon Hrubana, ale zatímco v první situaci proměnil únik, ve druhém neuspěl a ještě daroval klubovému spoluhráči nesportovním faulem dva trestné hody. Místo snížení na sedm bodů to tak bylo o jedenáct.

Obasohan, jehož doplnili úspěšnou střelbou z dálky i spoluhráči, ale postupně začal kralovat utkání a smečí na konci třetí čtvrtiny se posunul na 23 bodů a snížil na 65:69. Ve 34. minutě se Belgičané poprvé od začátku utkání vrátili do vedení, když Thomas Akyazili obral o míč Tomáše Vyorala a košem a proměněným trestným hodem otočil na 73:72.

Češi si ale rychle vzali vedení zpět i díky rychlým pěti bodům Bohačíka a také třem trestným hodům Vyorala, který navíc vzápětí napodobil trojku Emmanuela Lecomteho. Vytouženou výhru už si český tým vzít nenechal.

Kvalifikace ME basketbalistů 2022 - skupina C ve Vilniusu:
Belgie - ČR 86:91 (14:24, 40:51, 65:69)
Nejvíce bodů: Obasohan 23, Lecomte a Van Vliet po 12 - Hruban 24, Bohačík 22, Kříž 16. Fauly: 26:25. Trestné hody: 19/17 - 31/28. Trojky: 13:11. Doskoky: 29:27.
Dánsko - Litva 76:77 (37:41).