Rubriky:

Biatlon

Koukalové se hrnou milióny, ale výdělek je nižší než loni. Má jasno, co ji láká po olympijské zimě

20. března 2017 11:32 - Praha

Biatlonistka Gabriela Koukalová vydělala na odměnách od Mezinárodní biatlonové unie (IBU) a od Českého svazu biatlonu, který ocenil výkony na mistrovství světa, ve skončené sezóně celkem přes 5,7 miliónu korun před zdaněním. Stejně jako loni tak z českých zimních sportovců získala na prémiích nejvíce. Ale je to méně než za předešlou sezónu, v níž inkasovala 6,3 miliónu.

 

Český biatlon, Petr Slavík

Rozdíl 600 tisíc korun způsobila především ta skutečnost, že loni celkově SP vyhrála a nyní byla druhá. V minulé zimě jezdila častěji jako vedoucí žena pořadí se žlutým a červeným startovním číslem, za což mají závodníci rovněž prémie od IBU.

Za výkony ve Světovém poháru, do kterého se počítá i mistrovství světa, Koukalová získala přes 200 tisíc eur. Od českého svazu dostane navíc za vystoupení na šampionátu v Hochfilzenu 378 750 korun, ale částka nejspíše bude zdvojnásobena od svazových sponzorů a osobních reklamních partnerů biatlonistky.

"Její popularita už letí do kosmických výšin, je to megahvězda napříč obory. V rámci českého reklamního trhu patří k těm nejlépe placeným," řekl už na mistrovství světa Jiří Hamza, šéf českého biatlonu, který je zároveň manažerem Koukalové.

Sedmadvacetiletá hvězda má za sebou sezónu korunovanou titulem mistryně světa ve sprintu a ziskem dvou malých glóbů za sprint a hromadné závody. Jejich zisk podle marketingových expertů reklamní potenciál Koukalové příliš neovlivní, protože ten je už na české poměry dosti vysoký.

Část příjmů z reklamy má přes Český biatlonový svaz a část inkasuje spolu se svým manželem badmintonistou Petrem Koukalem v rámci unikátních osobnostních práv na pár. Ročně si tak v současnosti podle marketingového ředitele České sportovní Jiřího Mazánka může přijít na přibližně pět miliónů korun.

Český biatlon skvěle zakončil Světový pohár v Holmenkollenu. Gratulujeme Gábině Koukalové k 2. místu a malému glóbu v hromadném závodě! #Gear360 #GalaxyS7edge

Zveřejnil(a) Samsung Česko a Slovensko dne 19. březen 2017

Komerční sdělení | Gabriela Koukalová přivezla z Norska dva glóby. Rozklikněte pro 360° foto.

V další sezóně budou vrcholem olympijské hry v Pchjongčchangu a možná nepůjde o poslední zimu Koukalové, jak závodnice dříve uváděla. "Rozhodně nechci říct, že následující sezóna bude poslední," řekla českým novinářům při finále SP v Oslu.

Koukalovou naladilo vítězství v prosincovém závodu s hromadným startem při SP v Novém Městě na Moravě před 35 tisíci fanoušky. Proto myslí na další Světový pohár na Vysočině v prosinci 2018, tedy v sezóně už po olympiádě.

"To mě láká," přiznala a dodala: "Moje myšlenky hodně směřují i k rodině, takže uvidíme. Jsem člověk, který se hodně rozmýšlí na základě aktuální výkonnosti. Když uvidím, že mi to chutná a vše funguje, jak se ode mě čeká, věřím, že stroj uvnitř ještě potrápím."

ČTK, Sport.cz

Zrušit