Krčmářova blamáž! Lépe si vedl potlučený Moravec. Potrestaný Rus drtil soupeře. Proč chyběl Fourcade?

Kontiolahti/Praha

Po slávě propadák! Majitel stříbra z olympiády Michal Krčmář při prvním startu po hrách na druhé střelbě desetikilometrového sprintu SP v Kontiolahti nasekal čtyři chyby a byl bez šance. Skončil osmaosmdesátý. Lépe si vedl z tréninku potlučený Ondřej Moravec - nakonec dvacátý. Triumfoval ruský biatlonista Anton Šipulin, který kvůli trestu na nedávné olympiádě chyběl.

Ruský biatlonista Anton Šipulin vyhrál Světový pohár ve sprintu.

Krčmář zastřílel čistě vleže, ale vestoje selhal a propadl se. Přes nezdar je v celkové klasifikaci seriálu pětadvacátý a může jet nejbližší závod s hromadným startem. A třiadvacátý Moravec též.

Právě Moravec na střelnici jednou chyboval a uzavřel v závodě první dvacítku s odstupem 51,2 sekundy na vítěze. Adam Václavík obsadil 44. místo, loučící se Jaroslav Soukup dojel na 66. pozici. Michal Šlesingr kvůli zdravotním potížím nestartoval.

Nezdar pro Čechy nakonec není příliš velkou komplikací pro pořadí v Poháru národů. Konkurenti ze Švýcarska a Ukrajiny si naštěstí pro Moravce a spol. vedli ještě hůře. Před jedenáctými Ukrajinci zatím osmí Češi navýšili náskok o 39 bodů a o 54 před desátými Švýcary, a to přesto, že dosáhli svého nejnižšího zisku z individuálních závodů během této sezóny.

Češi potřebují zůstat v desítce, aby udrželi pětičlennou kvótu pro příští ročník SP. Komplikací pro ně může být absence v posledním závodě v Ťumeni, který česká reprezentace bojkotuje kvůli dopingové aféře ruských sportovců.

Právě kvůli ní nestartoval na nedávných olympijských hrách třicetiletý Šipulin. Ačkoli neměl nikdy pozitivní dopingový test, nebyl bratr slovenské biatlonistky Anastasie Kuzminové k účasti v Pchjongčchangu zvláštní komisí pozván. Dnes se dočkal satisfakce.

Ve Finsku předvedl olympijský vítěz a mistr světa ze štafety čistou střelbu a o 5,8 sekundy porazil Lotyše Andrejse Rastorgujevse. Třetí skončil s odstupem 17,3 sekundy Francouz Quentin Fillon Maillet. Šipulin si připsal první vítězství v sezóně a jedenácté v kariéře.

Čtvrté místo obsadil se ztrátou 19 sekund Nor Johannes Thingnes Bö a snížil díky tomu náskok absentujícího lídra SP Martina Fourcadea z Francie.

Ten má nakročeno k zisku už sedmého křišťálového glóbu. Seriálu dominuje nepřetržitě od sezóny 2011/12, jenže dnes nestartoval pro bolesti břicha.

Teď vede před Norem už jen o 11 bodů. Na konci sezóny se však biatlonistům škrtají dva nejhorší výsledky.

Dvanáctý dnes dojel slavný Ole Einar Björndalen, jenž se nedostal do norské nominace pro olympijské hry. S čistou střelbou byl nejúspěšnější biatlonista historie třetí nejlepší z Norů, o výraznější výsledek připravil čtyřiačtyřicetiletou legendu pomalý běh.

Program v Kontiolahti bude v pátek pokračovat sprintem žen s bronzovou z Pchjongčchangu Veronikou Vítkovou, sobota je vyhrazena smíšeným štafetám a neděle pro závody s hromadným startem. Před finále v Ťumeni se biatlonisté ještě představí na Holmenkollenu.