Rubriky:

Cyklistika

Krkonoše vyměnil za kostky královny klasik, následně vyrazil do Alp

4. července 2020 19:37 - Praha

Muka individuální přípravy jsou minulostí. Cyklista Petr Vakoč už si užívá společnosti parťáků z týmu Alpecin Fenix, který je od ledna jeho novým zaměstnavatelem. Téměř čtyři měsíce se rodák z Prahy chystal kvůli pandemii koronaviru výhradně v Česku.

 

Michal Červený

„Bylo to super shledání po dlouhých měsících," ulevil si Vakoč. Jeho tým hned vyrazil vstříc netradičním tréninkům. „Projížděli jsme trasy kostkových klasik v Belgii a také posledních sto šest kilometrů závodu Paříž-Roubaix," líčil Vakoč a fanouškům na sociálních sítích nabídl video, jak krouží po slavném velodromu v Roubaix, kde je dojezd královny klasik.

Vakoč po přestupu z Decenunick Quick Step, kde prožil šest let kariéry, zvládl v barvách nového týmu před pauzou způsobenou pandemií koronaviru i dva závody. Pětidílný etapák Ruta del Sol ve Španělsku, poslední únorový den pak Omloop Het Nieuwsblad v Belgii. Následně se přesunul s parťáky do Itálie, kde se chystali na klasiku Strade Bianche, ale ta už neodstartovala. Po absolvování karantény trénoval v Česku. A když se naskytla první šance, nechyběl na startu amatérského závodu v Krkonoších: Krakonošově cyklomaratonu.

Byl to hardcore! Doufám, že se dožiju zítřka, smála se po triumfu Ledová královna Sáblíková

„Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. Trasu jsem absolutně neznal," přiznával s odstupem po bitvě dlouhé 134 kilometrů, kdy za vytrvalého deště a teploty jen lehce přes deset stupňů dojel pátý. „Prožil jsem šest let v belgickém týmu a počasí v Krkonoších bylo podobné. Navíc šlo o fantastický trénink," ohlížel se za prvním závodním dnem po téměř čtyřech měsících.

Když se spustily registrace, Vakoč zaváhal a mezi prvních tři sta účastníků se nevešel. Na základě rozhodnutí vlády o uvolnění epidemiologických opatření se však do závodu mohlo registrovat dalších dvě stě cyklistů. A na druhý pokus už český reprezentant nezaváhal. „Bylo důležité dostat do nohou závodní intenzitu, která se bude hodit. Když jede člověk v tréninku sám, nikdy se nedostane na stejnou úroveň. Měl jsem průměr tři sta wattů, v tréninku mám o sto méně," vysvětloval, než vyrazil za týmem v čele s hvězdným Mathieu van der Poelem.

Právě nizozemský cyklista označovaný za největší talent současnosti měl být pro tým patřící do kategorie týmů až za elitní World Tour poukázkou na účast v největších etapových závodech. „Jenže pandemie a změna kalendáře všechno zhatila," posteskl si Vakoč.

Petr Vakoč v cíli Krakonošova cyklomaratonu, jímž si zpestřil tuzemskou přípravu.

Michal Červený

Pozvánku na italské Giro v týmu neočekávali. Jenže následně padla i účast na španělské Vueltě a nakonec i na Tour de France. „Chvíli to vypadalo dobře. Mathieu o závod moc stál. Nicméně půjde možná o problém i směrem k příští sezoně, kdy se bude soustředit na horská kola a Tokio. Ale nedá se nic dělat. Program je daný a tým klade o to větší důraz na klasiky," neskrýval Vakoč, že s parťáky bude pod tlakem očekávání ve všech jednodenních závodech.

Proto došlo v předstihu na prohlídku tratí největších jednorázovek „Později nebude prostor. Nyní jsme vyrazili na vysokohorské soustředění do francouzských Alp, poslední červencový týden jedeme Sibiu Tour v Rumunsku, a pak už se rozjede kalendář World Tour," vysvětlil Vakoč, který se druhý srpnový týden ukáže i domácím fanouškům při Czech Cycling Tour.

ram, Sport.cz, Právo

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.