Živě

Rychlobruslařka Sáblíková lámala rekordy na kole i v autě

20. července 2009 15:19 - POSTOLOPRTY

Den rekordů, tak by se dalo nazvat pondělí v podání rychlobruslařské královny Martiny Sáblíkové. Nejprve na nové rychlostní silnici R7 mezi Louny a Žatcem ustanovila nový rekord v letmém kilometru na speciálním kole Favorit „Queen of Ice“, tedy Ledová královna. Na dvě jízdy měla 60 minut, ale ty ani nevyužila. Z obou jízd pak byl stanoven rekordní průměr a ten má hodnotu 46,28 km/h.

 

Jan Rada, ČTK

„Nikdy jsem nic takového nejela, ale byla to výzva, která se neodmítá. Ani jsem nepotřebovala celý hodinový limit. Odjela jsem první část a pak druhou, bez problémů. Posledních sto metrů ale bylo krutých. Příště budu rychlejší. Teď jsem vlastně mohla i třikrát upadnout a stejně bych vytvořila rekord, protože byl ustavující,“ říkala s úsměvem Právu.

Na stejné trati ve stejném čase se rozhodl pokořit rekordní hranici i automobilový závodník Radek Bareš, který řídil závodní Lamborgini Gallardo a vytvořil rekord průměrnou rychlostí 309,01 km/h. „Hodně to klouzalo, řešil jsem spoustu drobných smyků, ale povedlo se,“ pravil v cíli šestatřicetiletý okruhový závodník. Dosavadní rekord Jaroslava Párala z mošnovského letiště měl hodnotu 292,647 km/h.

Sáblíková se pak za odměnu mohla svézt do Berlína, kde má NovisTeam první soustředění na ledě, s žlutou Corvettou Z06. A padl další její rekord. „Báječné svezení. Vedle sebe jsem měla Radka Bareše. Až do pondělního odpoledne jsem měla rekord 245 kilometrů v hodině, teď mám nový - 295 kilometrů v hodině,“ přiznala rychlobruslařka. „Občas mi ujeli, ale stačil jsem jim,“ říkal trenér Petr Novák. „Tím zábava skončila. V úterý ráno jdu poprvé na led. Zkusíme nové kombinézy a možná i nové boty, ale vyzkoušené nože si nechám. Už se těším,“ říkala nová česká rekordmanka na kole a zřejmě i nejrychlejší Češka za volantem automobilu.

Karel Felt, Právo

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.