Gaze porazil na úvod SP bikerů Schurtera. Kulhavý na nejlepší nestačil

Stellenbosch

Úvodní závod Světového poháru v cross country horských kol v jihoafrickém Stellenboschi vyhrál překvapivě Novozélanďan Samuel Gaze, jenž ve spurtu porazil obhájce celkového vítězství Nina Schurtera ze Švýcarska. Nejlepší z kvarteta Čechů Jaroslav Kulhavý obsadil 29. místo.

Biker Jaroslav Kulhavý.

Dvaadvacetiletý Gaze, dvojnásobný mistr světa do 23 let z Nového Města na Moravě 2016 a Cairns 2017, si připsal první triumf ve Světovém poháru mezi dospělými. Několik okruhů jezdil ve dvojici s největším favoritem Schurterem, kterého zdolal o sekundu v závěrečném finiši.

Úřadující olympijský vítěz a mistr světa Schurter prohrál v pohárovém závodě po šesti vítězstvích za sebou. Třetí dojel o další sekundu zpět Francouz Maxime Marotte.

Čeští bikeři do bojů u přední příčky nezasáhli. Gazeův kolega z týmu Specialized Kulhavý bral závod spíše jako přípravu na etapový podnik Cape Epic, jenž startuje v JAR za týden, a dojel do cíle se ztrátou 4:11 minuty. Ondřej Cink při návratu k horským kolům po sezoně strávené na silnici uzavřel čtvrtou desítku, 43. byl Jan Vastl a 46. Jan Škarnitzl.

Jeho sestra Jitka obsadila v závodě žen jako lepší z dvojice Češek 29. místo. V závodě mužů do 23 let byl Matěj Průdek šestadvacátý, ve stejné kategorii žen dojela Jana Czeczinkarová třináctá.

Světový pohár v cross country pokračuje 18.-20. května v německém Albstadtu, týden nato se pojede v Novém Městě.