Časovku na Giru vyhrál Dennis, v růžovém zůstal Yates

Časovku jednotlivců na Giru d'Italia vyhrál v úterý australský cyklista Rohan Dennis, nejlepším z českých závodníků byl Zdeněk Štybar na 68. místě se ztrátou necelé tři a půl minuty. Růžový trikot po 16. etapě stále drží Brit Simon Yates s náskokem 56 sekund před obhájcem celkového prvenství Tomem Dumoulinem z Nizozemska.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Časovku jednotlivců na Giru d'Italia vyhrál australský cyklista Rohan DennisVideo: sntv

Dennis zvládl 34 km dlouhou trať mezi Trentem a Roveretem za rovných 40 minut a dojel si pro druhý individuální triumf na závodech Grand Tours v kariéře. Vítěz úvodní časovky Tour de France z roku 2015 porazil druhého Tonyho Martina z Německa o 14 sekund, třetí Dumoulin zaostal o 22 vteřin.

Nizozemský obhájce díky tomu snížil svou ztrátu na Yatese v průběžném pořadí ze dvou minut a 11 sekund na necelou minutu. Britský cyklista dnes obsadil 22. příčku s mankem 1:37 na Dennise a před pěti závěrečnými etapami má nakročeno k triumfu.

"Mám obrovskou radost. Na začátku jsem rozjel dobré tempo, ale v posledních deseti kilometrech jsem snad tisíckrát umřel a čekal jsem, že hodně ztratím. To se nakonec nestalo a dost to mění moji taktiku do dalších dní. Mám slušný náskok a uvidíme, jak s ním dokážu pracovat," uvedl Yates.

Naopak Dumoulin v cíli nezastíral zklamání. "Jel jsem dobře, ale Dennis a Martin byli lepší. Navíc i Yates měl dobrý den, takže celkově se to nepovedlo, ale tak to prostě je. Dal jsem do toho všechno a nemá cenu se tím trápit. Budu bojovat až do Říma," prohlásil.

Yatesův kolega Roman Kreuziger obsadil 125. místo a Jan Hirt byl pátý od konce. Jeho odstup na vítězného Dennise činil šest minut. Kreuzigerovi k posunu o jednu příčku pomohla mimo jiné i dvouminutová penalizace Valeria Contiho, který byl jedním z cyklistů potrestaných za nepovolenou jízdu za motocyklem.

Sankce se promítly i do pořadí v první desítce, ze které se až na 45. pozici propadl Diego Ulissi a místo něj se na desátou příčku posunul Vasil Kirijenka. O šesté místo přišel Fabio Aru, jenž dostal třicetisekundový trest a pohoršil si na osmé.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 16. etapa (individuální časovka 34,2 km, Trento - Rovereto):
1.Dennis (Austr./BMC) 40:00