Rubriky:

LOH

Olympijskou pochodeň do Pekingu ponese rekordní počet běžců

23. června 2007 11:20 - PEKING

Rekordní počet lidí ponese příští rok olympijskou pochodeň na cestě do dějiště her Pekingu. Štafety se zúčastní 21 880 běžců. Valná většina z nich poběží po čínském území, kde se jich představí téměř dvacet tisíc.

 

ČTK/AP

Jen jednou v historii olympijských her se zapojilo do běhu s pochodní více lidí. V roce 1964 před hrami v Tokiu jich bylo údajně na sto tisíc, ale většině z nich se oheň do ruky vůbec nedostal. S pekingskou štafetou bude navíc putovat dalších pět tisíc osob jako doprovod.

Podle dnešních informací organizačního výboru bylo 40 procent míst ve štafetovém běhu v Číně zabráno dřív, než celý proces výběru začal. Nejvíce jich patří sponzorům, rezervace mají také MOV a Čínský olympijský výbor. Zbytek účastníků štafety teprve bude vybrán. Uchazeči budou muset například dokázat, že žijí v komunistické zemi příkladným životem.

Štafeta má za 130 dní navštívit pět kontinentů a zdolat 137 000 kilometrů, což je nejdelší trať v historii. Pouť s hořící pochodní začne 25. března v Řecku a dostane se mimo jiné i na nejvyšší vrchol světa Mount Everest. Poslední člen s ní zahájí olympijské hry 8. srpna.

ČTK

Časová osa: LOH

Filtr článků - LOH