Živě

Janda v Kuusamu čeká, až si konečně skočí

20. listopadu 2006 17:01 - KUUSAMO

S velkou netrpělivostí čeká skokan na lyžích Jakub Janda, až se spustí v Kuusamu do nájezdové stopy a otestuje formu před úvodním podnikem Světového poháru. Ten ve Finsku začne čtvrteční kvalifikací na páteční večerní závod na můstku s označením HS 142. Podruhé se v Kuusamu bude skákat na stejném místě v sobotu večer. Obhájce celkového vítězství v seriálu ví, že úvodní díl bude pro průběh sezony hodně důležitý.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Český tým přijel na sever v neděli, ale podmínky zatím nikomu neumožnily trénovat. "Možná dnes večer. Čekáme," prohlásil v rozhovoru pro ČTK Janda. "Mysleli jsme, že si skočíme, ale můstek zatím připraven není. Navíc je teplo, trochu to plave," popsal Janda aktuální podmínky kolem nuly za takřka úplného bezvětří. "To tady nebývá moc často," dodal skokan. Závod však ohrožen není, sněhu prý mají pořadatelé dost.

Závěrečnou přípravu si Janda přesto pochvaluje. Po letní sezóně a tréninku na umělé hmotě si na sněhu asi patnáctkrát skočil na soustředění v Ramsau. Navíc i start do minulé sezóny, v níž vedle SP vyhrál i prestižní Turné čtyř můstků, byl komplikovaný. "Skočili jsme si poprvé také tři dny před závodem," připomněl Janda. Švýcaři jsou na tom prý daleko hůř. "Nemají za sebou ještě ani jeden skok na sněhu," prozradil.

Klíčem k úspěchu v nové sezóně bude podle skokana jeho nájezdové postavení, které piloval na podzim v Zakopaném. "To bude základ," řekl s tím, že se v této oblasti zlepšil. "Ale asi s tím budu mít vždycky problém," dodal. Lyže má nejkvalitnější, které jsou k mání, k dispozici má i dvě nové kombinézy. Jen je musí v Kuusamu ještě pořádně vyzkoušet. "Jednu jsem testoval na konci letní sezóny, chovala se dobře," řekl.

Šance i v družstvech

Společně se ostatními členy týmu se hodlá jeho lídr soustředit i na boje v soutěžích družstev. "Letos to vypadá dobře, je po dlouhé době velká šance na úspěch," uvedl a jmenoval především Romana Koudelku, který jej v létě dokázal porazit, i nadějného Antonína Hájka. V Kuusamu všichni bydlí v apartmánu.

Před startem sezony se Janda cítí v pohodě, uklidnilo ho vyřešení problémů kolem jeho reprezentační smlouvy. "Už mám zase pořádnou motivaci," řekl. A už také cítí mrazení před pátečním zahájením sezóny, v níž bude velmi sledovanou osobou. "První závod bude velmi důležitý, bude mít velký vliv na další výkony. Začátek je nejhorší, může mě uzemnit a pak se z toho můžu hrabat půl sezóny. Ale jsem ledově klidný," uvedl. "Kdybych se pral o svěťák, bylo by to pěkné, ale bude to hodně těžké," dodal.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.