Klasickou patnáctku v Cogne vyhrál Rönning, Koukal sedmnáctý

COGNE

Závod mužů na 15 kilometrů klasickou technikou v italském Cogne vyhrál norský lyžař Eldar Rönning a upevnil si vedení v celkovém pořadí Světového poháru. Rönning stejně jako Finka Virpi Kuitunenová zopakoval triumf z listopadového závodu v Kuusamu. Při neúčasti nemocného Lukáše Bauera byl nejlepším českým zástupcem Martin Koukal, který obsadil sedmnáctou příčku.

Nikdo z jeho reprezentačních kolegů se do elitní třicítky nedostal. Dvacetiletému Martinu Jakšovi na 31. místě utekl bod o čtyři desetiny vteřiny, Jiří Magál skončil pětatřicátý. Václav Kupilík a Aleš Razým pak obsadili pozice v samém závěru devětaosmdesátičlenného startovního pole.

Na rozdíl od ženské klasické desítky byl mužský závod velmi vyrovnaný, do deseti vteřin se v cíli vešlo hned sedm lyžařů včetně pěti Norů. Ještě na posledním mezičase po třinácti kilometrech vedl Rus Jevgenij Dementěv, ale nakonec na něj zbyla třetí pozice. Rönning díky výbornému finiši poskočil na posledních dvou kilometrech ze třetí příčky do čela, druhého krajana Tora Arneho Hetlanda porazil o 3,6 vteřiny.

Čtyřiadvacetiletý Rönning tak potvrdil, že v této sezoně může elitě konkurovat i na delších tratích. Zatímco před závodem v Kuusamu měl na kontě jen dva triumfy ze sprintu, teď se podruhé za sebou dočkal vítězství na klasické patnáctce.

Výsledky - 15 km klasicky:
1. Rönning 39:05,0, 2. Hetland (oba Nor.) -3,6, 3. Dementěv (Rus.) -5,4, 4. Hjelmeset (Nor.) -6,4, 5. Södergren (Švéd.) -7,2, 6. Estil -8,1, 7. Djupvik (oba Nor.) -8,9, 8. Jauhojarvi (Fin.) -10,1, 9. Vittoz (Fr.) -14,8, 10. Olsson (Švéd.) a Tauber (Rak.) oba -25,3, ...17. Koukal -32,7, 31. Jakš -45,1, 35. Magál -50,2, 87. Kupilík -3:34,2, 88. Razým (všichni ČR) -3:52,3.