Lyže a snowboard

Neumannová doběhla v La Clusaz čtvrtá, vyhrála Kuitunenová

16. prosince 2006 11:10 - LA CLUSAZ

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila v závodu s hromadným startem na 15 kilometrů volnou technikou ve francouzském La Clusaz čtvrté místo. Ve finiši vedoucí skupiny závodnic zaostala o 1,3 sekundy za vítěznou Finkou Virpi Kuitunenovou, která si dalším prvenstvím upevnila vedení ve Světovém poháru.

Neumannová skončila potřetí za sebou těsně pod stupni vítězů poté, co před náběhem do cílové rovinky neudržela výhodnou pozici v přední linii a těžko si pak hledala cestu kupředu. Na medailové umístění čeká od vítězství na bruslařské desítce ve švédském Gällivare, které vybojovala v úvodním distančním závodu sezóny 18. listopadu.

V předchozích dvou klasických desítkách v italském Cogne a finském Kuusamu byla Neumannová pátá respektive čtvrtá. Českou olympijskou vítězku dnes vedle Kuitunenové těsně předstihly také další Finka Riitta Liisa Roponenová a Italka Arianna Follisová, která Neumannovou porazila o šest desetin sekundy. Body do Světového poháru získaly i dvaadvacátá Ivana Janečková a šestadvacátá Helena Erbenová.

Kuitunenová si doběhla pro třetí triumf za sebou a potvrdila, že není jen skvělou klasičkou. Průběžné pořadí vede už o 108 bodů před Norkou Marit Björgenovou, která dnes nestartovala. Neumannová je v celkové klasifikaci čtvrtá se ztrátou 54 bodů na Slovinku Petru Majdičovou. V hodnocení distančních závodů je před českou běžkyní jen Kuitunenová.

Ženy - 15 km volně s hromadným startem:
1. Kuitunenová 42:08,8 min., 2. Roponenová (obě Fin.) -0,3, 3. Follisová (It.) -0,7, 4. Neumannová (ČR) -1,3, 5. Steiraová (Nor.) -1,9, 6. Ševčenková (Ukr.) -2,4, 7. Saarinenová (Fin.) -2,8, 8. Majdičová (Slovin.) -5,0, 9. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -5,5, 10. Muererová-Stemlandová (Nor.) -5,6, ...22. Janečková -26,7, 26. Erbenová (obě ČR) -1:15,9.