Rubriky:

Lyže a snowboard

Samková vyrazila dobýt Ameriku. Na MS ale Češi posílají i 61letého snowboardistu!

30. ledna 2019 13:07 - Praha

Ve čtvrtek odstartuje v americkém Utahu mistrovství světa akrobatických lyžařů a snowboardistů. Ve třech horských střediscích nebudou chybět ani čeští reprezentanti v čele s největšími adeptkami na medaile, snowboardkrosařkou Evou Samkovou a freestyle snowboardistkou Šárkou Pančochovou. Raritou ve výpravě je 61letý snowboardista Leoš Prokopec.

 

Jan Kasl/Red Bull Content Pool.

Osmnáct reprezentantů vyslala Česká republika na letošní světový šampionát akrobatických lyžařů a snowboardistů. V americkém Utahu sice nebude obhajovat zlato v paralelním obřím slalomu snowboardistka Ester Ledecká, která letos dala přednost mistrovství světa v alpském lyžování, ale i tak bude mít Česko několik želízek v ohni.

Medaili by chtěla získat snowboardkrosařka Eva Samková. Pětadvacetiletá závodnice má ve své sbírce zlato a bronz z olympijských her, stříbro z prestižních X-Games, tituly z juniorských mistrovství světa, avšak cenný kov ze seniorského světového šampionátu jí stále chybí. Do Solitude, kde se snowboardkros pojede, zamířila rovnou ze soustředění v Coloradu. „Sněhové podmínky byly vynikající, jsem hodně spokojená, skvěle jsem si zatrénovala," pochvalovala si Samková.

Na medaili by ráda zaútočila i Šárka Pančochová, která se představí na již šestém mistrovství světa. Osmadvacetiletá snowboardistka získala stříbro ve slopestylu na světovém šampionátu před osmi lety. V aktuální sezoně se blýskla čtvrtým místem na Světovém poháru v Číně.

Kromě Samkové a Pančochové bude ve snowboardových disciplínách bojovat o co nejlepší výsledek ještě třináct dalších Čechů. Mezi akrobatickými lyžaři bude Českou republiku reprezentovat pětice závodníků, chybět mezi nimi nebude zkušená skikrosařka Nikol Kučerová.

Leoš Prokopec na světovém šampionátu v roce 2015.

Michal Osoba

Pozornost na svahu v Park City jistě upoutá i veterán Prokopec. S alpským snowboardingem začal v 41 letech a na mistrovství světa startoval už před čtyřmi lety v Rakousku, kde se srazil se svým slovenským vrstevníkem a jízdu nedokončil.

V aktuální sezoně absolvoval v 61 letech debut ve Světovém poháru ve slovinské Rogle, kde dojel v kvalifikaci poslední. Vyjeté body mu ale k účasti na šampionátu v USA stačí. Náklady na svůj start si snowboardový nadšenec hradí sám.

Nominace na MS akrobatických lyžařů a snowboardistů
Snowboardkros Eva Samková, Vendula Hopjáková
  Matouš Koudelka, Jan Kubičík, Radek Vintr, Jakub Žerava
Alpský snowboarding Dita Žďárská
  Viktor Brůžek, Adam Počinek, Leoš Prokopec, Albert Jelínek
Freestyle snowboarding Šárka Pančochová
  Petr Horák
Skikros Nikol Kučerová
Jízda v boulích Daniel Honzig, Mathew Retzer
Freestyle Šimon Bartík, Vojtěch Břeský
vk, sob, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.