Norští biatlonisté ovládli úvodní sprint, zlato získal Björndalen

PCHOJNGČCHANG

Norští biatlonisté zcela ovládli úvodní sprint na mistrovství světa v korejském Pchjongčchangu, když obsadili první čtyři příčky. Jubilejní desátý titul získal navzdory dvěma chybám při střelbě favorizovaný Ole Einar Björndalen, který těsně porazil Larse Bergera. Třetí skončil Halvard Hanevold. Nejlepším Čechem byl v sobotu Michal Šlesingr na 32. místě.

Ani mužskému sprintu se nevyhnuly problémy s oblevou a nekvalitním sněhem. Organizátoři sice po ženském závodu usilovně opravovali rozbitou trať, ale především prudké sjezdy byly velmi nebezpečné a přinesly několik pádů. Sprint se navíc jel na okruhu měřícím pouze dva a půl kilometru, a biatlonisté museli mezi první a druhou střeleckou položkou netradičně absolvovat pětikilometrový běh.

V čele večerního závodu před nečekaně komorní kulisou se dlouho držel obhájce titulu Rus Maxim Čudov. Posléze se ale ukázalo, že výhodu budou mít biatlonisté s vyššími startovními čísly, protože se v Pchjongčchangu ochladilo a trať se tím zrychlila.

Z toho těžili všichni čtyři Norové, kterým vyšla především závěrečná pasáž po druhé střelbě. Po ní figuroval Čudov ještě na třetí pozici, ale v cíli se o dvě místa propadl. Skvělým finišem se blýskl Berger, jenž dokázal na ruského favorita najet přes půl minuty.

Na premiérový titul přesto nedosáhl, neboť Björndalen rychleji střílel a cíl protnul se sekundovým náskokem. Fenomenální Nor si připsal jubilejní desáté světové zlato a deváté v individuálním závodě. Stal se tak nejúspěšnějším biatlonistou v historii světových šampionátů, dosud tento primát patřil legendárnímu Němci Franku Luckovi.

O nejvyšší příčky dlouho usiloval také Zdeněk Vítek, který v úvodní polovině trati atakoval umístění v elitní pětce. O šanci na medaili se připravil čtyřmi chybami při střelbě vestoje a skončil na 49. místě. "Ta položka byla špatná už od samého začátku. Vůbec jsem se nemohl dostat do polohy, rány jsem odkládal, a pak chyboval. Zkrátka všechno špatně. K tomu už není více co dodat," uvedl na svazovém webu zklamaný Vítek.

Nakonec byl až třetím Čechem v pořadí, před něj se dostali Šlesingr a na 37. příčce Jaroslav Soukup. Tomáš Holubec dojel 64. a jako jediný z Čechů se nekvalifikoval do nedělního stíhacího závodu.

Trenér Vlastimil Vávra byl po závodě rozladěný. "Ano, na střelnici foukal vítr, trať byla náročná a sjezdy nebezpečné, ale to naše výkony neomlouvá. Napadá mě jediné slovo, a to je propadák. Ve střelbě zklamali opravdu všichni. Co mě snad opravňuje k mírnému optimismu vzhledem k dalším závodům, je běžecká forma Zdeňka Vítka a Jardy Soukupa," řekl.

Zklamán byl i dvojnásobný medailista z předloňského šampionátu Šlesingr, který zřejmě doplatil na tréninkový výpadek kvůli viróze. "Trápil jsem se, nohy mě bolely při každém kroku od začátku do cíle. Nechci se ale vymlouvat na nemoc. Prostě to bylo špatný, asi nemám formu, jakou bych potřeboval a chtěl mít," posteskl si Šlesingr.

Před dalším pokračováním mistrovství se ale nevzdává, napravit reputaci si chce už v nedělním stíhacím závodě. "Vezmu si kratší lyže, snad mi to v těch prudkých kopcích pomůže, a také se budu ještě víc soustředit na střelbu," dodal.

Ženský sprint vyhrála Němka Wilhelmová

Němka Kati Wilhelmová vyhrála úvodní sprint mistrovství světa v biatlonu. V korejském Pchjongčchangu porazila o necelých deset sekund svou krajanku Simone Hauswaldovou, bronz získala Olga Zajcevová z Ruska. Nejlepší česká reprezentantka Veronika Vítková obsadila 18. příčku.

Wilhelmová získala již čtvrtý titul mistryně světa, ve sprintu vyhrála i před osmi lety v Pokljuce. K tradičně rychlému běhu v sobotu přidala i bezchybnou střelbu a od čtvrtého kilometru se držela v čele všech mezičasů.

Překvapivě úspěšně si v závodu na 7,5 km vedly české biatlonistky. Vítková se i přes dvě chyby na střelnici vešla do první dvacítky. "Mohlo to být ještě mnohem lepší, ale na druhou stranu jsem za takový výsledek šťastná a věřím, že dobrou výchozí pozici zužitkuji i ve stíhacím závodě," uvedla na svazovém webu Vítková, která ve stíhačce získala dvě stříbrné medaile na juniorském MS.

O čtyři místa za ní figuruje juniorka Veronika Zvařičová. Ta nahradila v české sestavě pro sprint Zdenku Vejnarovou, která bojuje s teplotou. Letošní juniorská mistryně světa ze štafety se v prvním velkém závodě mezi seniory blýskla čistou střelbou a předběhla řadu věhlasných soupeřek.

"Vůbec jsem nevěděla, co mám od závodu čekat, jak budu aklimatizovaná. Vždyť ještě před deseti dny jsem byla v Kanadě, pak chvíli doma, a teď pro změnu v Koreji," řekla rodačka z Bruntálu. "Jsem ráda, že se mi konečně v této sezóně povedla střelba. Do této chvíle jsem střílela s odpuštěním jako prase," uvedla. Na trati si prý chvílemi připadala jako na výletě. "Vůbec jsem nedokázala odhadnout, zda jedu rychle, nebo se jen tak ploužím. Chyběla mi tu nějaká rovina, abych se srovnala do tempa," dodala Zvařičová.

Zbývající české reprezentantky doplatily na horší střelbu. Magda Rezlerová obsadila 39. místo, Zuzana Tryznová uzavřela sedmou desítku.

Úvodní program šampionátu v Pchjongčchangu byl dlouho ohrožen. Organizátoři bojující s vysokými teplotami a oblevou nakonec dokázali připravit 2,5 km dlouhý okruh, když do areálu v noci navezli 100 kamionů technického sněhu.

MS v biatlonu v Pchjongčchangu -
Muži - sprint 10 km
1. Björndalen 24:16,5 (2 tr. okruhy), 2. Berger -1,2 (2), 3. Hanevold -12,5 (0), 4. OS (všichni Nor.) -24,6 (1), 5. Čudov (Rus.) -29,1 (1), 6. Fourcade (Fr.) -50,1 (1), 7. Greis (Něm.) -53,7 (2), 8. Eder (Rak.) -59,2 (1), 9. Hallenbarter (Švýc.) -1:11,9 (1), 10. Marič (Slovin.) -1:19,0 (1), ...32. Šlesingr -2:02,3 (2), 37. Soukup -2:09,1 3), 49. Vítek -2:37,6 (4), 64. Holubec (všichni ČR) -3:05,2 (3).
Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů: 1. Sikora (Pol.) 583, 2. Svendsen (Nor.) 570, 3. Björndalen 510, 4. Čudov 488, 5. Bergman (Švéd.) 463, 6. Greis 445, ...25. Šlesingr 199, 42. Vítek 87, 48. Soukup 80, 50. Holubec 78, 52. Dostál 76, 85. Moravec (oba ČR) 9.
Ženy - sprint 7,5 km
1. Wilhelmová 21:11,1 (0 tr. okruhů), 2. Hauswaldová (obě Něm.) -9,9 (0), 3. Zajcevová -27,1 (0), 4. Bulyginová (obě Rus.) -53,3 (0), 5. Jonssonová (Švéd.) -54,7 (1), 6. Henkelová (Něm.) -55,0 (2), 7. Kuzminová (SR) -1:07,3 (1), 8. Neunerová (Něm.) -1:08,5 (3), 9. Nazarovová (Běl.) -1:26,3 (1), 10. Baillyová (Fr.) -1:27,0 (1), ...18. Vítková -1:53,3 (2), 22. Zvařičová -2:05,5 (0), 39. Rezlerová -2:31,3 (3), 70. Tryznová (všechny ČR) -3:55,2 (4).
Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů): 1. Wilhelmová 604, 2. Jonssonová 561, 3. Neunerová 560, 4. Slepcovová (Rus.) 504, 5. Bergerová (Nor.) 482, 6. Henkelová 481, ...49. Rezlerová 68, 55. Vítková 56, 66. Vejnarová (ČR) 42, 76. Zvařičová 19.