V generálce na Liberec triumfovali Södergren a Kowalczyková

V italském Valdidentru se v sobotu odjely poslední běžecké závody před startem mistrovství světa v Liberci. Mezi ženami na trati deset kilometrů klasicky triumfovala polská závodnice Justyna Kowalczyková, mužskou patnáctku klasickou technikou ovládl Švéd Anders Södergren.

Södergren vynechal začátek sezóny kvůli podezření na rakovinu varlat a v italském Valdidentru si dojel pro první triumf v sezóně a celkově čtvrtý v kariéře. Jednatřicetiletý držitel bronzové olympijské medaile ze štafety a tří cenných kovů z mistrovství světa zvládl patnáctikilometrovou trať v čase 37:58,0. Na druhém místě doběhl se ztrátou 1,9 vteřiny Jens Arne Svartedal z Norska, třetí byl další Švéd Johan Olsson. Průběžné požadí SP i nadále vede švýcarský vítěz Tour de Ski Dario Cologna.

Nejlepší z českého tria na startu byl Martin Jakš na 32. místě se ztrátou minuty a půl na vítěze. Jiří Magál doběhl 49., Martin Koukal obsadil 60. pozici. Vítěz předchozí klasické patnáctky z Otepää Lukáš Bauer na startu nebyl, po nemoci se připravuje na liberecké mistrovství světa v domácích podmínkách.

Lékaři měli u Södergrena podezření na rakovinu varlat v listopadu těsně před začátkem Světového poháru. Švédský reprezentant se začátkem prosince podrobil operaci, ta však obavy nepotvrdila a Södergren se mohl vrátit k závodění.

Z českých běžkyň nejlepší Janečková

Kowalczyková ve Valdidentru porazila o 12 sekund Italku Mariannu Longaovou, třetí skončila Slovinka Petra Majdičová. Pro Kowalczykovou, která udávala tempo na všech mezičasech, byl dnešní úspěch pátým triumfem v kariéře a třetím za poslední měsíc. Díky tomu se posunula na třetí příčku v celkovém hodnocení SP. V čele se udržela Aino Kaisa Saarinenová z Finska, k níž se blíží nejlepší sprinterka sezóny Majdičová.

Z českých lyžařek si v generálce na světový šampionát v Liberci vedla nejlépe Ivana Janečková, která obsadila 37. příčku. Od bodované třicítky ji dělilo 16 sekund. V závěru páté desítky se umístily Eva Skalníková a Klára Moravcová.

SP v běhu na lyžích - Valdidentro (It.)
Muži - 15 km klasicky:
1. Södergren (Švéd.) 37:58,0, 2. Svartedal (Nor.) -1,9, 3. Olsson (Švéd.) -2,2, 4. Sundby (Nor.) -15,2, 5. Angerer (Něm.) -24,3, 6. Rönning (Nor.) -26,1, 7. Larsson (Švéd.) -28,2, 8. Rehemaa -31,8, 9. Veerpalu (oba Est.) -35,7, 10. Poltaranin (Kaz.) -36,7, ...32. Jakš -1:33,1, 49. Magál -1:52,2, 60. Koukal (všichni ČR) -2:08,4.
Průběžné pořadí SP (po 24 z 33 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 939, 2. Northug (Nor.) 736, 3. Teichmann (Něm.) 663, 4. Hattestad (Nor.) 580, 5. Piller Cottrer 568, 6. Di Centa (oba It.) 521, ...20. Bauer 436, 69. Razým 54, 73. Kožíšek 49, 76. Magál 45, 98. Jakš (všichni ČR) 25.
Ženy - 10 km klasicky:
1. Kowalczyková (Pol.) 29:37,4, 2. Longaová (It.) -12,4, 3. Majdičová (Slovin.) -30,3, 4. Ševčenková (Ukr.) -40,3, 5. Rennerová (Kan.) -41,3, 6. Steiraová (Nor.) -47,0, 7. Saarinenová (Fin.) -49,0, 8. Haagová -57,4, 9. Kallaová (obě Švéd.) -1:07,9, 10. Kuitunenová (Fin.) -1:12,2, ...37. Janečková -3:07,9, 48. Skalníková -4:07,0, 49. Moravcová (všechny ČR) -4:14,8.
Průběžné pořadí SP (po 23 z 32 závodů): 1. Saarinenová 1276 b., 2. Majdičová 1250, 3. Kowalczyková 1167, 4. Kuitunenová 1095, 5. Follisová (It.) 835, 6. Longaová 813, ...49. Rajdlová (ČR) 78.