Záhrobská se 27. místem v Aare kvalifikovala do finále SP

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila ve slalomu v Aare 27. místo a jako poslední se kvalifikovala do finále Světového poháru ve Schladmingu. Zvítězila Maria Höflová-Rieschová z Německa.

Šárka Záhrobská

Sedmadvacetiletá Záhrobská na trati, kde před pěti lety získala titul mistryně světa, zaznamenala nejhorší umístění v kariéře ve slalomovém závodu, v němž dokončila druhé kolo. Po první jízdě byla devatenáctá, v druhém kole zajela druhý nejhorší čas a klesla o osm příček.

Ziskem čtyř bodů si nicméně těsně zajistila start ve finále seriálu, kam se kvalifikuje 25 nejlepších. Před šestadvacátou Nicole Hospovou z Rakouska má vítězka dvou závodů SP náskok dvou bodů.

Olympijská vítězka Höflová-Rieschová si připsala třetí triumf v sezoně den poté, co definitivně přišla o šanci obhájit velký glóbus za celkové hodnocení SP. Ten se po roční přestávce vrátil do držení Američanky Lindsey Vonnové, jež dnes vypadla ve druhém kole.

"Konečně jsem v téhle sezoně vyhrála slalom. Je to velká úleva po těch závodech, kdy jsem vypadla, jako třeba minulý týden v Ofterschwangu, což mě hodně mrzelo," připomněla Höflová-Rieschová nepovedený závod v domácím prostředí. "Už jsem neměla co ztratit a nemohla ani získat žádný glóbus. Jen jsem bojovala o body pro dobré startovní číslo v příští sezoně," dodala Němka.

První vítězství v kariéře těsně uniklo Veronice Zuzulové. Slovenka po prvním kole vedla, ale v součtu skončila o setinu druhá. Už podvanácté se dostala na stupně vítězů, nicméně na triumf stále čeká. "Nejsem úplně šťastná, protože člověk chce vyhrávat a mně to opět nevyšlo. Mám radost z dobrého výkonu, ale ta setinka mě mrzí," přiznala Zuzulová.

Třetí byla Kanaďanka Marie-Michele Gagnonová a dosáhla na první pódium v SP. Již jistá držitelka malého glóbu Marlies Schildová z Rakouska se dělila o šesté místo, což je její nejhorší umístění v ročníku.

Poprvé v sezoně se představila v SP čtyřiatřicetiletá Eva Kurfürstová, jež naposledy v elitním seriálu závodila přesně před rokem ve Špindlerově Mlýně. Česká veteránka skončila v prvním kole poslední padesátá.

SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):
Ženy - slalom: 1. Höflová-Rieschová (Něm.) 1:49,85 (56,19+53,66), 2. Zuzulová (SR) -0,01 (55,84+54,02), 3. Gagnonová (Kan.) -0,11 (56,21+53,75), 4. Borssenová (Švéd.) -0,25 (56,42+53,68), 5. Curtoniová (It.) -0,28 (56,46+53,67), 6. Hansdotterová (Švéd.) -0,29 (57,05+53,09) a M. Schildová (Rak.) -0,29 (56,15+53,99), 8. Mazeová (Slovin.) -0,32 (56,29+53,88), 9. Shiffrinová (USA) -0,39 (56,21+54,03) a Swennová-Larssonová (Švéd.) -0,39 (57,25+52,99), ...27. Záhrobská -2,78 (57,49+55,14), v 1. kole 50. Kurfürstová (obě ČR) 1:01,49.
Průběžné pořadí slalomu (po 9 z 10 závodů): 1. M. Schildová 700, 2. Mazeová 393, 3. Kirchgasserová (Rak.) 352, 4. Poutiainenová (Fin.) 334, 5. Zettelová (Rak.) 320, 6. Höflová-Rieschová 298, ...25. Záhrobská 75.
Průběžné pořadí SP (po 33 z 37 závodů): 1. Vonnová (USA) 1808, 2. Mazeová 1286, 3. Höflová-Rieschová 1175, 4. Görglová 914, 5. Fenningerová (obě Rak.) 864, 6. Mancusová (USA) 855, ...68. Záhrobská 75.