Rubriky:

Lyže a snowboard

Do obávané finské premiéry Světového poháru vstoupí sdruženáři bez veterána Churavého

26. listopadu 2014 12:19 - Praha

České reprezentanty v severské kombinaci čeká o nadcházejícím víkendu premiéra nového ročníku Světového poháru. V obávaném finském středisku Kuusamu, kde závody většinou provázejí nevyzpytatelné větrné poryvy, vstoupí do prestižní soutěže s novým reprezentačním trenérem Ladislavem Ryglem mladším a bez veterána Pavla Churavého, který dal v úvodu sezóny přednost přípravě s juniorským týmem. V nominaci jsou Miroslav Dvořák, Petr Kutal, Tomáš Portyk a Tomáš Slavík.

 

Svaz lyžařů České republiky

„Máme nového trenéra a obměny doznal i reprezentační výběr. Spoléhat však budeme stejně jako v minulé sezóně na Mirka Dvořáka a Tomáše Portyka. Přál bych jim i dalším závodníkům, aby jim vstup do Světového poháru vyšel, ale vrcholná forma by měla přijít až v únoru 2015 na mistrovství světa ve Falunu. Rok od roku se nám kvůli finančnímu zajištění družstva hůře dýchá, ale bez ohledu na to kluci absolvovali vydařenou přípravu. Pro mne je důležité, že reprezentanti si pochvalují přístup i metody Ládi Rygla a že si rozumějí," shrnuje atmosféru v elitním sdruženářském výběru Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Areál Ruka v Kuusamu představuje už tradičně pro většinu světových sdruženářů velkého strašáka. Především silný a točitý vítr, který zde v tomto období panuje, mění závody zpravidla ve větrnou loterii. Uspět zde dokáží pouze psychicky odolné typy, které zvládnou úvodní skokanskou část. Pro české reprezentanty, kteří se s výjimkou Tomáše Portyka v minulé sezóně často potýkali s nevyrovnanou výkonností právě na můstcích, bude letošní start o to těžší.

„Kuusamo představuje opravdu náročný závod a hodně záleží na hlavě každého účastníka. Je to zejména o štěstí. Navíc se v těchto složitých podmínkách skáče na velkém můstku. Také proto jsem tentokrát nominoval Tomáše Slavíka, který na něm umí. Pavel Churavý dostane příležitost v dalším průběhu Světového poháru a bude se nyní koncentrovat na závody Kontinentálního poháru v USA. S přípravou svěřenců jsem jinak maximálně spokojený. Kluci makali a odvedli velký kus práce. Trénujeme jinak, zavádíme nové věci, ale za pouhých pár měsíců ještě nelze čekat zázraky - ty se projeví až později," vysvětluje trenér Ladislav Rygl.

Za sněhem k polárnímu kruhu

V závěrečné fázi přípravy se počátkem listopadu věnovali čeští „kombiňáci" skokanskému tréninku v rakouských centrech Ramsau, Tauplitz a Oberstdorf. Situaci jim poněkud zkomplikoval nedostatek prvního sněhu v Norsku, a tak za ním museli vyrazit až téměř k polárnímu kruhu do finského střediska Rovaniemi. Zde našli nejen výborně upravený malý můstek, ale také perfektně zasněžených devět kilometrů běžeckých tratí.

Českým reprezentantům se tentokrát vyhýbala zranění. Virová onemocnění však přesto v posledních dnech postihla Tomáše Portyka a Petra Kutala. Aktuální forma všech závodníků se však zdá být slibná.

„V Rovaniemi jsme absolvovali kontrolní závod společně s Poláky a Rusy. Podařilo se mi ho vyhrát. Po skoku jsem byl druhý o dvacet vteřin za Klimovem, ale i když jsem ho relativně brzy předběhl, s během jsem úplně spokojený nebyl. Cítím v něm ještě rezervy, chybí mi najezdit klasické závodní tempo. Jakmile se však sezóna naplno rozběhne, myslím, že se optimální běžecká forma vrátí," hodnotí Miroslav Dvořák, který by měl být znovu hlavním tahounem české reprezentace.

dos, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard