Česko - Bulharsko 81:75Čínský sen žije. Basketbalisté zvládli další krok přibližující účast na MS

Další důležitý krok směrem k postupu na MS 2019 udělali čeští basketbalisté. V Pardubicích porazili v posledním utkání první fáze kvalifikace Bulharsko 81:75, čímž si do rozhodujících bojů o tři letenky v Číně nesou skvělou bilanci 5 výher a jediné porážky.

Aleksandar Vezenkov (vlevo) z Bulharska a Pavel Pumprla.

Od září pak české hráče v šestičlenné skupině spolu s Finy a Bulhary čekají dvojzápasy s Bosnou a Hercegovinou, Francií a Ruskem a teoreticky by jim měla stačit dvě vítězství k tomu, aby se poprvé od roku 1982 reprezentace objevila na světovém šampionátu.

Český tým přes více než dvěma tisícovkami diváků na začátku za čtyři minuty vyrobil neuvěřitelných šest ztrát a jeho basketbalový projev působil dost těžkopádně, takže nebylo divu, že prohrával 2:10. Ale ještě během úvodní čtvrtiny reprezentanti našli správný rytmus, střídající pivot Auda přinesl potřebný důraz pod koš a skóre se srovnalo.

Obraně domácích ale scházela větší agresivita, takže se jim i přes větší útočnou nápaditost nepodařilo za celou druhou čtvrtinu získat výraznější vedení. Bulharům se v té chvíli dařilo střežit Hrubana, který se minule třiceti body zasloužil o skalp Finů.

Díky výtečným doskokům od něj ale roli klíčového muže utkání přebral Balvín, jenž při svých 217 centimetrech těžil z výškové převahy. Pivot ze španělské Gran Canarie se tak výrazně podepsal pod sedmibodovou šňůru, která znamenala poločasový stav 41:35.

Český tým pak díky rychlému přechodu do útoku budoval svůj náskok až do stavu 66:50 na začátku poslední čtvrtiny. Na soupeře platila Schilbova nápaditost, svůj prostor si našel i Hruban. Mírná česká lehkovážnost však dovolila Bulharům zvednout hlavu, navíc se domácí tým dopouštěl dalších ztrát míče.

Soupeř, který potřeboval výhru k udržení reálné šance směrem k MS, se chytil i díky celkově sedmi trojkám. Minutu před koncem vedli reprezentanti už jen 77:73, ale žádné drama už nepřipustili i díky přesně střelbě z hranice trestných hodů  a uhájili potřebné vítězství.

Kvalifikace o mistrovství světa 2019 basketbalistů:
Skupina F:
Česko - Bulharsko 81:75 (19:20, 41:35, 59:50)
Nejvíce bodů: Schilb 20, Hruban 17, Balvín 14, Auda, Pumprla po 8 - Avramov 15, Zaharijev 14, Marinov 13. Fauly: 23:23. Trestné hody: 18/14 - 28/22. Trojky: 5:7. Doskoky: 39:32. Diváci: 2608.
Finsko - Island 91:77 (44:41).