Basketbalistky USK Praha prohrály v Šibeniku 70:76

ŠIBENIK

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve třetím kole Evropské ligy prohrály v Šibeniku 70:76. Na palubovce chorvatského celku tak české vicemistryně nenavázaly na překvapivou domácí výhru nad Valencií a připsaly si druhou porážku v soutěži, přestože ještě tři a půl minuty před koncem držely těsné vedení. Poslední dvouminutovka však vyšla lépe Šibeniku, který loni USK v obou duelech základní skupiny porazil.

Vysokoškolačky tak nyní mají na svém kontě v nejprestižnější evropské klubové soutěži bilanci jednoho vítězství a dvou nezdarů, po úvodní prohře ve francouzském Valenciennes tým kouče Lubora Blažka neuspěl ani při druhém výjezdu na palubovku soupeře. Příští středu doma hostí silný ruský celek Jekatěrinburg, který dnes porazil Valencii.

Pražankám sice v Chorvatsku příliš nevyšel úvod zápasu, když po první čtvrtině ztrácely sedm bodů, ale pak se zlepšily a další průběh byl velmi vyrovnaný a oba týmy se střídaly ve vedení. Pražanky dokonce v poslední čtvrtině ještě pět minut před koncem vedly 66:62, ale závěr byl v jasné režii Šibeniku. Ten potvrdil, že letos bude mnohem silnější než loni a také to, že jeho první letošní výhra nad přemožitelem USK Valenciennes nebyla jen dílem náhody.

Trenéra Blažka prohra zklamala

Hráčky USK za posledních pět minut daly pouhé čtyři body, zatímco domácí jich nasázely hned dvanáct. Pražském týmu se vymstilo i to, že nezahrály tradiční opory. Řekyně Maltsiová, strůjkyně výhry proti Valencii, se vůbec nepřiblížila svému průměru 22 nastřílených bodů, největší letní posila Američanka Cashová nedala ani jediný bod, pivotka Kiretaová se při návratu do rodného Chorvatska připomněla jen dvěma body. Přísnější měřítko snesla jen rozehrávačka Whalenová, autorka 21 bodů, kapitána Ferančíková s ceněným double-double (12 bodů a 12 doskoků) a Bednářová s deseti body.

Kouč Blažek byl po prohře hodně rozmrzelý. Právě Šibenik bylo jedno z míst, kde Pražanky chtěly získat vítězství, aby si co možná nejrychleji zajistily postup do dalších bojů. Nezdar je pro USK nečekanou komplikací. "Po třech zápasech je všechno naopak, než by se dalo čekat. Chtěli jsme vyhrát ve Valenciennes i Šibeniku, porazit Valencii zase bylo spíš překvapením," řekl ČTK Blažek. "Ale dnes jsme se v klíčových momentech před koncem dopouštěli zbytečných ztrát," uznal.

Na mušku si ale vzal i rozhodčí. "Ať mě někdo trefí kulkou do hlavy, ale stojím si za tím, že nás hrubě poškozovali ne v posledních pěti minutách, ale systematicky celý zápas. Prakticky jsme se nedostali k zakončení, většina byla s faulem, ale bez pískání. Už jenom to, že v ženském basketu má tým deset bloků, je s podivem. Na rozhodčí se nemá vymlouvat, ale dneska se to nedá nezmínit," zlobil se Blažek.

Evropská liga:
Jolly Šibenik - ZVVZ USK Praha 76:70 (24:17, 37:37, 55:55). Nejvíce bodů: Jinksová 26, Jurčevičová 17, Gardinová 10 - Whalenová 21, Ferančíková 12, Bednářová 10, Maltsiová 9, LeDréanová a Matičová 7. Trestné hody: 17/23 - 8/11. Fauly: 17:17. Trojky: 9/28 - 6/20.
Jekatěrinburg - Valencie 89:81.