Basketbalový kouzelník Johnson vítězil pod koši a poráží i HIV

21. listopadu 2008 14:13 - PRAHA

Byl považován za jednoho z nejlepších basketbalistů na světě. V zámořské NBA odehrál 906 zápasů a nastřílel 17 707 bodů. Magic Johnson byl famózním nahrávačem, kterému ležel celý svět u nohou. Jeho skvělou kariéru ale v pouhých jedenatřiceti letech zastavil virus HIV, který mu lékaři nalezli v krvi. Magic se nevzdal a začal s nemocí bojovat...

Earvin „Magic“ Johnson se narodil 14. srpna 1959 v Lansingu ve státě Michigan jako šestý z deseti dětí. S basketbalem začal už odmalička. Celé dny trávil na hřišti a s míčem dokonce i spal. Cestou na nákup alespoň trénoval driblování, pravou tam a levou zpátky. Na střední škole dostal přezdívku Magic, tedy „Kouzelný“. V roce 1979 dovedl tým Michigan State k prvenství v univerzitní lize NCAA. Ještě téhož roku se stal jedničkou draftu do NBA. Vybral si jej klub Los Angeles Lakers. Hned v první sezóně získal Johnson s Lakers titul, když ve finále NBA porazili Philadelphii 76ers.

Po svatbě přišla krutá rána

Další čtyři tituly s Lakers získal v ročnících 1981/1982, 1984/1985, 1986/1987 a 1987/1988. Třikrát byl zvolen nejužitečnějším hráčem NBA, skvělý nahrávač tato ocenění získal v letech 1987,1989 a 1990. V týmu Lakers už měl začít třináctou sezónu. Ale osud mu plány překazil... Magic měl krátce po svatbě a s manželkou očekávali narození potomka. Začátkem listopadu 1991 se ale dozvěděl krutou zprávu, že je HIV pozitivní. Při rutinním lékařském vyšetření mu byla nalezena v krvi přítomnost viru HIV. Jeden z nejlepších basketbalistů světa se nejspíše nakazil během nějaké ze svých milostných avantýr s fanynkami.

Hrdina olympijských her v Barceloně

Magic okamžitě ukončil svou hráčskou kariéru. Spojené státy ale byly proti. Na olympijské hry v Barceloně 1992 USA vyslalo tým složený výhradně z těch nejlepších basketbalových profesionálů. A famózní Johnson v Dream Teamu přeci nemohl chybět. Celý svět mu fandil a Magic se stal hrdinou olympiády. V závěru turnaje se pak mohl se spoluhráči radovat ze zisku zlaté medaile.

Po velkém úspěchu Johnson zvažoval návrat do NBA, ale problémy s kolenem a obavy některých hráčů z nákazy jej nakonec odradily. Johnson se rozhodl s nemocí bojovat nejen za sebe, ale i za její léčení a prevenci. Účastnil se celé řady kampaní proti šíření této zákeřné choroby a sám napsal knihu „Jak se vyhnout AIDS“.

Nad virem HIV vyhrává

Své lásky - basketbalu se ale úplně nevzdal. Pořádal exhibice a v sezóně 1993/1994 chvíli trénoval Lakers. V sezóně 1995/1996 se navíc vrátil do NBA jako hráč. Když ale Lakers vypadli v prvním kole play-off, definitivně odešel do basketbalového důchodu. Na konci tisíciletí se ještě párkrát objevil ve švédské lize v dresu týmu MagicM7, jehož byl i majitelem.

Legendární basketbalista se stále těší dobrému zdraví. Stopy viru v jeho krvi jsou prý minimální. A tak se naplno věnuje podnikání. Vlastní kavárny, fitcentra, síť multikin a nahrávací studia. Jeho nadace ročně získá milióny dolarů na pomoc dalším nemocným lidem. V roce 2002 vstoupil Magic do prestižní basketbalové Síně slávy.

Veronika Feltová, Sport.cz

Časová osa: Míčové sporty

ME ve volejbale 2021

Mistrovství Evropy ve volejbale se letos hraje na území čtyř států - kromě Česka je to také Estonsko, Finsko a Polsko, kde se také 19. září rozhodne o všech medailistech. Česká reprezentace je ve skupině B a své zápasy hraje v Ostravě. Vítězství obhajují volejbalisté Srbska.