Olympijská kvalifikace v beachvolejbalu vyvrcholí v červnu v Ostravě

7. dubna 2021 11:25 - Ostrava

Necelé dva měsíce zbývají do zahájení třetího ročníku světového turnaje v plážovém volejbalu v Ostravě. Jeden z nejvýše hodnocených turnajů Světové série se vrátí pod vysoké pece ve finále olympijské kvalifikace. Na pískových kurtech v Dolní oblasti Vítkovice by se od 2. do 6. června měly objevit nejsilnější páry světa včetně nejlepších českých dvojic Markéta Nausch Sluková - Barbora Hermannová a Ondřej Perušič - David Schweiner.

 

Jiří Tomaškovič

Ostravský turnaj bude posledním čtyřhvězdičkovým podnikem Světové série před uzavřením kvalifikace pro olympijské Tokio a zároveň jednou z pouhých pěti zastávek nejvyšší úrovně v roce 2021.

„Našimi silnými stránkami jsou unikátní lokalita, skvělý servis a zázemí pro hráče i kvalitní a profesionální organizace celého turnaje. Proto jsme od federace dostali důvěru jako jedni z pouhých pěti pořadatelů. V letošní sezóně se navíc neodehrají turnaje ze série Major, takže úroveň čtyř hvězd je ta nejvyšší, jakou plážový volejbal před olympiádou nabídne," uvedl předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

Mistryně republiky v plážovém volejbalu Barbora Hermanová a Markéta Sluková.

ČVS/Kohelka

Turnaj FIVB Světové série bude zahájen ve středu 2. června kvalifikačními utkáními. Ve čtvrtek odstartuje hlavní soutěž pro 32 mužských a 32 ženských dvojic. Medaile a poháry budou rozdány v neděli 6. června. V Dolních Vítkovicích nebudou opět chybět nejlepší páry světa, protože body do žebříčku FIVB mohou řadu sportovců definitivně posunout na OH v Tokiu.

Schweiner a Perušičem měli důvod ke spokojenosti

ČVS/Kohelka

„Ostravský turnaj má pro nás zásadní sportovní význam. Reprezentační pár Perušič - Schweiner vybojoval předloni ve Vítkovicích 2. místo a aktuální sezonu zahájil fantastickým výsledkem na turnaji v Dauhá, kde Ondřej s Davidem vybojovali svůj historicky první titul ve Světové sérii. Vzhledem k předčasnému ukončení loňské sezony se klukům do žebříčku započítává i výsledek z Ostravy 2019 a v průběžném pořadí olympijského žebříčku jsou na postupové pozici," poukázal Pakosta.

Nejlepší ženský pár Hermanová - Nausch Sluková jsou na tom podobně. „Byť mají odehráno méně turnajů než většina ostatních párů, drží i ony postupovou pozici. Celá olympijská kvalifikace se uzavírá 14. června 2021, tedy bezprostředně po J&T Banka Ostrava Beach Open. Turnaj tak bude poslední šancí potvrdit či ještě vylepšit žebříčkové postavení," upřesnil Pakosta.

Marek Pakosta, předseda volejbalového svazu.

Český volejbal

Fanoušci v Ostravě slavili v roce 2018 zlato českého páru Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, o rok později dosáhli Ondřej Perušič a David Schweiner na historický stříbrný výsledek. Loni se turnaj kvůli pandemii nemoci covid-19 nehrál, v letošním roce ze stejného důvodu budou příznivci plážového volejbalu na tribunách scházet.

„S ohledem na aktuální vládní opatření a hygienická pravidla připravujeme několik scénářů celé akce. Její finální podobu budeme ladit s Národní sportovní agenturou a Ministerstvem zdravotnictví. Zároveň i pro olympijský rok 2021 chystáme sérii přímých televizních přenosů a živých streamů, díky kterým se špičkový plážový volejbal dostane opravdu ke všem fanouškům po celém světě," uvedl Marek Tesař z pořádající agentury Raul.

Program turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open
středa 2. 6. 2021 - kvalifikace
čtvrtek 3. 6. 2021 - zápasy ve skupinách
pátek 4. 6. 2021 - zápasy ve skupinách, play-off
sobota 5. 6. 2021 - play-off: osmifinále, čtvrtfinále
neděle 6. 6. 2021 - play-off: semifinále, o 3. místo, finále
Jiří Tomaškovič, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty

Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.