Čeští házenkáři skončili v evropském žebříčku devátí

VÍDEŇ

Deváté místo obsadili čeští házenkáři v konečném pořadí evropského žebříčku za rok 2005. Házenkářky jsou v pořadí, které ve středu zveřejnila evropská federace EHF, devatenácté. Ve společném žebříčku patří české házené třinácté místo.

Žebříček je sestavován na základě výsledků národních výběrů na světových a kontinentálních šampionátech i v kvalifikacích. Vedle seniorských celků zahrnuje také hodnocení mládežnických kategorií.

Nejvíce bodů si reprezentační celek mužů připsal díky desátému místu na mistrovství světa v Tunisku a do koeficientu přispěli i junioři, třináctí na MS v Maďarsku. Nebodovali dorostenci, kteří chyběli na premiérovém světovém šampionátu do 19 let.

Mezi muži vyhrálo Srbsko a Černá Hora, které získalo zlato a stříbro na MS do 19 respektive 21 let a na seniorském MS skončilo páté. Druhá příčka patří Chorvatsku, třetí Dánsku.

Rusky nejlepšími mezi ženami

Ženské pořadí ovládly Rusky, světové šampionky v seniorské i juniorské kategorii. Za nimi se seřadily další tradiční velmoci Dánsko a Maďarsko, zatímco nejlepší země roku 2004 Norsko klesla až na osmé místo.

České házenkářky se na MS neprobojovaly, juniorky skončily na světovém šampionátu v domácím prostředí až šestnácté a dorostenky obsadily na mistrovství Evropy do 17 let patnácté místo.

Nejlepší házená na kontinentu se podle celkového součtu hraje v Dánsku, které obhájilo první pozici před Chorvatskem a Ruskem. Z 46 národních evropských federací si alespoň jeden bod připsalo 39 zemí.

Evropské žebříčky:
Muži: 1. SČH 288, 2. Chorvatsko 236, 3. Dánsko 233, 4. Španělsko 226, 5. Francie 200, ...9. ČR 144.
Ženy: 1. Rusko 294, 2. Dánsko 284, 3. Maďarsko 270, 4. Rumunsko 240, 5. Chorvatsko 219, ...19. ČR 85.
Celkové pořadí: 1. Dánsko 517, 2. Chorvatsko 455, 3. Rusko 431, 4. SČH 406, 5. Německo 396, 6. Francie 392, 7. Maďarsko 374, 8. Španělsko 332, 9. Rumunsko 326, 10. Slovinsko 325, ...13. ČR 229.