Rubriky:

Míčové sporty

Welsch byl u všech českých účastí na ME. Ale pátým šampionátem napsal reprezentační tečku

7. září 2017 15:43 - Kluž

Pokaždé když hrálo Česko na ME basketbalistů, tak byl v sestavě Jiří Welsch. Letošní šampionát byl pro něj už pátým, zůstával posledním mohykánem své generace. Po čtvrtečním zápase s Chotvatskem oznámil, že byl jeho definitivně posledním za národní tým.

 

David Šváb, ČTK

„Je to zvláštní. Moji vrstevníci už většinou překročili na druhý břeh, dělají trenéry, manažery a já pořád ještě dribluju s balónem. Ale ta energie a vášeň pro hru mě drží aktivně u basketu dodnes," říká 37letý Welsch, který se poprvé objevil na mistrovství Evropy 1999. „Tehdy jsem sotva odrostl juniorům, byl jsem mladý a drzý a z ničeho si nedělal hlavu, ale to je příběh z minulého století," vybaví si s úsměvem, jak zazářil při šampionátu v Dijonu a Le Mans.

Ještě si chce zahrát

Pak odešel do NBA. „Po návratu domů jsem bral reprezentaci jako svůj tým. Měl jsem velkou zodpovědnost za to, co se dělo na hřišti i mimo něj. Poslední dobou už ale spíš přijímám roli veterána, která je rok od roku větší a silnější," poznamenává Welsch, ale těší ho, že se ještě dočkal historického úspěchu v podobě 7. místa na minulém ME i loňského boje o OH.

Teď už píše tečku za reprezentačním účinkováním i proto, že čeká narození druhého potomka. O to víc ho ale mrzí, že Češi vinou různých omluv a zranění letos nepostavili nejsilnější možný tým. Welsch nebude už dál působit v dresu Nymburka. „Nedohodli jsme se na dalším působení. Nemůžu vyloučit tedy úplný konec kariéry po šampionátu, ale spíš bych si chtěl ještě někde pro radost zahrát," tvrdí.

Martin Kézr, Právo

Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.