Rubriky:

Míčové sporty

Skončil v reprezentaci a stal se kapitánem mistra. Snad jsem se zklidnil, doufá Mach

17. října 2017 13:18

Dva mezníky ve své volejbalové kariéře zaznamenal v září blokař Radek Mach. Po dlouhých letech se rozloučil s reprezentací a zároveň se stal novým kapitánem úřadujících mistrů z Českých Budějovic, kde odstartoval svou patnáctou extraligovou sezónu. „Je to závazek vůči klubu,“ říká Mach v rozhovoru pro Sport.cz o své nové roli.

 

Josef Pešout, Sport.cz

Co vás vedlo k ukončení bohaté reprezentační činnosti?

V národním týmu probíhá nevyhnutelná generační výměna, která družstvu pomáhá. A za druhé: taky jsem ve věku, který nezastavím. Mám rodinu, spoustu starostí a potřebuji pracovat pro budějovický klub. To jsou faktory, které jsem zvažoval. A kdy jindy končit v reprezentaci než po výsledku, jaký se nám povedl na mistrovství Evropy v Polsku. Pro mě to bylo na vrcholu kariéry.

Reprezentační dres jste odložil a nyní poprvé nosíte pomyslnou kapitánskou pásku v Jihostroji České Budějovice.

Trenér, který o tom rozhodl, říkal, že jsem si to vyčekal. Za Budějovice nastupuji patnáctou sezónu. A že jsem dostal funkci kapitána bylo i díky tomu, že všichni doufali, že jsem se už trošku zklidnil. Asi jsem byl bouřlivák, občas mi ujedou nervy, a nová role mě zavazuje, abych se toho vyvaroval. A šel týmu příkladem a řešil vše s nadhledem a chladnou hlavou.

Jaký máte před sebou první úkol?

Uspět už zanedlouho v kvalifikaci o Ligu mistrů proti finskému soupeři. Potřebujeme obehrát co nejvíc hráčů, aby se dostali na hřiště a měli optimální formu. Naši nejvyšší v klubu nám řekli, že se pereme o první vrchol v sezóně.

Špičkoví čeští hráči odcházeli ve svých nejlepších letech do zahraničí. Vy jste zůstal v extralize.

Takhle jsem se rozhodl i víceméně kvůli tomu, že mě srdce táhlo do školy. Chtěl jsem něčeho dosáhnout i mimo volejbal. Věnoval jsem se studiu, které by s hraním v zahraničí nešlo dohromady. Když mi bylo devatenáct, dvacet let, nějaké nabídky z ciziny byly, ale možná díky tomu, že nevyšly, jsem se vydal na jinou cestu. Té jsem se držel. Školu jsem dodělal, zůstal jsem v Budějovicích, kde jsem si našel i manželku a před dvěma lety se nám narodila dcera. Buduji si tady zázemí a snad nějakou dobu v extralize ještě vydržím.

V lize jste se potkával v roli soupeře i se svým mladším bratrem Martinem Machem. V této sezóně ale už na vaše „derby" nedojde.

Bratr působil ještě loni v Příbrami, což je tradiční rival pro Budějovice. Nikdy jsem vzájemné zápasy s ním neměl rád a byl jsem raději, když jsem proti němu nehrál. V létě ale bratr dostal velice zajímavou nabídku na práci a dal se na jinou etapu života. Volejbal má jako koníčka. Asi udělal dobře, že posunul svůj život zase dál. Všechny nás to jednou čeká - vystoupit z toho vlaku profesionálního sportu a začít se civilně živit. Bratra to potkalo teď a doufám, že mě trošku později.

Josef Pešout, Sport.cz, Právo

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.