Rubriky:

Míčové sporty

Tvrdý trest! Basketbalista si za inzultaci rozhodčího nezahraje do konce sezóny, došlo i na sudího

14. dubna 2018 14:21 - Praha

Disciplinární komise České basketbalové federace vyřkla verdikt v kauze inzultace rozhodčího Stanislava Kučery. Pivot Olomoucka Darko Čohadarevič, který sudího hlavou inzultoval ve čtvrtečním druhém zápase čtvrtfinálové série s Opavou, si nezahraje deset utkání, a navíc dostal peněžitou pokutu. Kvůli neodpovídající reakci byl potrestán i Kučera, jenž si nezapíská do konce sezóny. Zároveň komise ustanovila, že se duel za stavu 40:34 pro Opavu nebude opakovat a výsledek zůstal v platnosti.

TV COM

Ve čtvrtečním utkání vzplály emoce v závěru prvního poločasu, kdy se Čohadarevič nejprve dopustil nesportovního faulu a následně dostal i technickou chybu za protesty. Když k němu přiběhl Kučera, došlo mezi nimi podle všeho ke kontaktu hlavami, načež se sudí bez viditelného protipohybu hráče skácel k zemi.

Rozhodčí zápas po konzultaci ukončili, proti tomu ale následující den protestovalo vedení Olomoucka. Požadovalo opakování utkání, protože rozhodčí podle něj pád nafilmoval.

Disciplinární ředitel NBL Pavel Hlaváček ale na dnešním jednání incident potvrdil jako inzultaci. "Rozhodnutí vychází z faktu, že už samotný pokus o inzultaci rozhodčího je důvodem k okamžitému ukončení utkání," vysvětlil předseda Asociace ligových klubů Tomáš Kotrč v prohlášení ČBF. Sportovní ředitel soutěže Zdeněk Ringsmuth na základě toho zamítl žádost o opakování utkání a potvrdil výsledek.

Čohadarevič od disciplinárky dostal desetizápasový trest, přičemž maximem je zákaz startů na patnáct utkání, a nespecifikovanou pokutu. Protože ale bylo i Kučerovo počínání vyhodnoceno jako selhání jednotlivce, Česká asociace basketbalových rozhodčích mu pozastavila činnost do konce sezóny.

"Došlo k chybám na obou stranách. Je to zřejmé z videa. Jednalo se o nepřiměřenou reakci na vyhrocenou situaci jak ze strany hráče, tak i ze strany rozhodčího. Oba za své jednání ponesou následky," uvedl Kotrč.

Vedení ČBF očekává, že se vedení Olomoucka proti rozhodnutí o platnosti výsledku odvolá. V tuto chvíli ale platí, že čtvrtfinálová série mezi třetím a šestým týmem základní části bude v neděli pokračovat v Prostějově za stavu 2:0 pro Opavu.

ČTK, Sport.cz

Je rozhodnutí České basketbalové federace spravedlivé?


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty