Česko má díky Březinové po 24 letech desátou krasobruslařku Evropy

25. ledna 2019 20:08 - Minsk

Krasobruslařka Eliška Březinová skončila na mistrovství Evropy desátá. Vydařenou volnou jízdou si polepšila o dvě příčky oproti krátkému programu a jako první Češka od Kateřiny Beránkové v roce 1995 skončila v elitní evropské desítce. Titul získala při debutu na šampionátu Sofia Samodurovová z Ruska.

 

Sergei Grits, ČTK/AP

Dvaadvacetiletá Březinová v pátek předvedla prakticky své maximum. Za volnou jízdu získala 110,92 bodu, čímž o více než dvacet bodů vylepšila dosavadní nejlepší výkon sezony. Přeskočila dvě mladičké debutantky na ME a o dvě příčky vylepšila loňské dvanácté místo, které bylo dosud na kontinentálním šampionátu jejím maximem. Vybojovala také druhé účastnické místo pro české krasobruslařky na příštím ME.

Po volné jízdě zářila spokojeností. "Doufala jsem, že mi to takhle na Evropě vyjde, že zajedu dva čisté programy. Dá se říct, že se mi to povedlo. Dneska tam byly trošičku chybičky, ale vůbec mi to nevadí, protože všechno tam bylo. A mám nový osobní rekord, jsem strašně spokojená," uvedla na facebookovém profilu krasobruslařského svazu.

Eliška Březinová si vydařenou volnou jízdou polepšila o dvě příčky proti krátkému programu.

Sergei Grits, ČTK/AP

Šestnáctiletá Samodurovová při prvním startu na ME zvládla volnou jízdu ve velkém stylu. Známkou 140,96 bodu si svěřenkyně Alexeje Mišina bezmála o pět bodů vylepšila sezonní maximum a temperamentním projevem ve druhé polovině programu strhla publikum.

O jejím vítězství nebylo pochyb. Před tím jí totiž nabídla zlato vedoucí žena po krátkém programu Zagitovová, které se stejně jako na loňském MS a předvánočním ruském šampionátu volná jízda nevydařila. Spadla při kombinaci trojitého lutzu s trojitým toeloopem a zaváhala ještě při dalších třech skokových prvcích. Za techniku získala o 1,15 bodu méně než Březinová a celkově měla až čtvrtou volnou jízdu.

Alespoň druhou pozici uhájila o necelé čtyři body před Finkou Vivecou Lindforsovou, která po loňském 14. místě vylétla až k bronzu. Na ztrátu z krátkého programu doplatila Ruska Stanislava Konstantinovová, jež se dokázala z 11. místa posunout jen na čtvrtou pozici. Třetí příčku po krátkém programu neudržela Švýcarka Alexia Paganiniová, kterou nižší obtížnost srazila na šesté místo.

ME v krasobruslení v Minsku:
Taneční páry - po rytmickém tanci:
1. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 84,79 bodu
2. Stěpanovová, Bukin (Rus.) 81,37
3. Guignardová, Fabbri (It.) 79,05
4. Kaliszeková, Spodyrjev (Pol.) 72,87
5. Sinicinová, Kacalapov (Rus.) 70,24
6. Smartová, Díaz (Šp.) 70,02.
Ženy - konečné pořadí:
1. Samodurovová 213,84
2. Zagitovová (obě Rus.) 198,34
3. Lindforsová (Fin.) 194,40
4. Konstantinovová (Rus.) 189,72
5. Lecavelierová (Fr.) 180,05
6. Paganiniová (Švýc.) 179,90,
...10. Březinová (ČR) 166,77.
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.