Soudní dvůr EU potvrdil práva rychlobruslařů na exhibiční starty

16. prosince 2020 17:32 - Lucemburk/Praha

Soudní dvůr Evropské unie zamítl snahu Mezinárodní bruslařské unie (ISU) zvrátit tři roky staré rozhodnutí Evropské komise pro hospodářskou soutěž, která jí nařídila, aby zrušila nepřiměřené sankce pro rychlobruslaře za starty na neschválených soutěžích. Soud v Lucemburku verdikt antimonopolního úřadu z roku 2017 potvrdil.

 

Pavel Lebeda/Sport Invest

Evropské komise pro hospodářskou soutěž před třemi lety vyhověla stížnosti závodníků, kterým ISU za účast v neoficiálních lukrativních závodech hrozila doživotním zákazem startů. Úřad rozhodl, že tento postup porušuje unijní pravidla o hospodářské soutěži.

"Toto rozhodnutí je jako pád Berlínské zdi pro sportovce," řekl Mark Orth z právní kanceláře MEO-law. "Usměrní to chování sportovních federací, které bylo dlouhodobě ponecháno na jejich libovůli, a otevře sportovcům cestu ke svobodě," dodal.

Rána pro Sáblíkovou! Přišla o trumf

Podle právních expertů může průlomové rozhodnutí ovlivnit i další sporty a usnadnit vznik neoficiálních exhibicí, které by mohly být pořádány mimo soutěže organizované světovými federacemi. Může se stát podobným milníkem, jakým byl v roce 1995 případ belgického fotbalisty Jeana-Marca Bosmana, který vydláždil cestu pro volný pohyb hráčů v rámci EU.

Případ odstartovala v červnu 2015 dvojice nizozemských rychlobruslařů. Olympijský vítěz na 1500 metrů z roku 2010 Mark Tuitert a Niels Kerstholdt si stěžovali, že jim ISU pohrozila doživotním zákazem startů, pokud se zúčastní lukrativní série Ice Derby, kterou organizuje jihokorejský pořadatel.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: