Rubriky:

Tenis

Americká tenistka žaluje WTA a ITF. Dopingové testy jí ničí zdraví a kariéru

10. dubna 2018 10:27 - New York/Praha

Dopingové testy jí údajně ničí zdraví a kariéru. Americká tenistka Madison Brengleová podala žalobu na Ženskou tenisovou asociaci (WTA) i Mezinárodní tenisovou federaci (ITF) kvůli častým testům na zakázané látky, protože časté odběry krve jí měly způsobit trvalé zdravotní problémy.

 

Andy Brownbill, ČTK/AP

Aktuálně 83. hráčka světa trpí alergií na vpichy po jehle. Byť na svoje potíže opakovaně oficiální cestou upozorňovala, byla i nadále podrobována odběrům krve. V důsledku toho jí zeslábla a opuchla ruka a musela se odhlásit z několika turnajů.

„Tenisové orgány ignorovaly profesionálně diagnostikované důkazy o alergii a odmítaly alternativní způsob testování," vysvětloval právní zástupce Brengleové Peter Ginsberg.

Osmadvacetileté tenistka požaduje jako odškodné za „psychickou a fyzickou újmu" 10 miliónů dolarů (cca 210 miliónů korun).

„Chci donutit ty, kteří kontrolují náš sport, který tak miluji, aby pochopili, že sportovci nejsou zboží a mělo by s nimi být zacházeno s respektem a úctou. Takový postup funkcionářů, jakému jsem čelila, nesmí být tolerován. hráči musí mít právo se vyjádřit k záležitostem týkajících se jejich zdraví a bezpečnosti," uvedla Brengleová v prohlášení.

Tenisová antidopingová agentura se hájí tím, že nárazové odběry krve jsou povinné. ITF slibuje, že „testy nemají žádné fyzické následky na výkonech hráčů, což znamená, že mohou nastoupit ihned po odběru krve."

roj, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Tenis

Podsekce:

     
  • Fed Cup 2019
  • AO - dvouhra žen
  • AO - dvouhra mužů

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..