Micka musí dohola, v rekordu finišoval pátý

Praha/Glasgow

Pro nejlepší umístění na evropském šampionátu v Glasgow si ve včerejším finále kraulařské osmistovky doplaval český závodník Jan Micka. Časem 7:49,73 min. si zajistil páté místo a současně vylepšil o 65 setin sekundy svůj vlastní český rekord, který vytvořil před dvěma lety na ME v Londýně.

Micka zaplaval český rekord, přesto musí kvůli sázce doholaVideo: ČSPS

Simona Baumrtová na plaveckém ME těsně nepostoupila do finále na 200 metrů znak

Plavkyně Lucie Svěcená se na ME nedostala do finále motýlkářské padesátky

Micka tak ve svém posledním vystoupení ve Skotsku vyšperkoval povedený šampionát, na kterém poprvé v seniorské kategorii plaval finále na všech třech distancích, na nichž startoval. Na čtyřstovce skončil šestý, na patnáctistovce osmý, nakonec přidal páté místo.

„Páté místo vem čert. Hlavní je ten čas. Konečně se mi podařilo splnit hlavní cíl, posunout český rekord. Sice budu muset jít dohola, ale aspoň něco," prozradil Micka sázku se svým spolubydlícím Romanem Dmytrijevem. „Kdybych byl do čtvrtého místa, tak jde dohola on. Takhle musím já," přiblížil 23letý specialista na delší distance.

Ve finále Micka korigoval tempo podle Itala Paltrinieriho ve vedlejší dráze, na závěrečné zrychlení soupeře ale nedokázal reagovat. „Takticky jsem to neměl rozjeté špatně. V druhé polovině závodu jsem se snažil Grega stíhat, jako on jsem ale ke konci zrychlit nedokázal," dodal.

Baumrtová byla devátá

Hodně nespokojená byla po semifinále znakařské dvoustovky Simona Baumrtová, která v boji o nejlepší osmičku skončila devátá s odstupem 33 setin sekundy. „To je tak na ho...," nebrala si servítky chomutovská závodnice.

Po nešťastném uklouznutí při startu finále na padesátce a nepostupu na stovce byla Baumrtová sama překvapená, že finále na své nejméně oblíbené dvoustovce měla na dosah. O to větší bylo zklamání. „Vůbec jsem o postupu neuvažovala. Ale deváté místo, to je fakt smůla," láteřila brzy 27letá plavkyně. Lucie Svěcená skončila v semifinále padesátky motýlek šestnáctá.

Pro parádní výsledek si naopak doplavala v prvním závodu dálkových plavců na jezeře Loch Lomond Alena Benešová. Ve vodě o teplotě 17 stupňů obsadila 20letá talentovaná závodnice šesté místo. „Byla jsem zvědavá, jak se mi poplave s neoprénem, a myslím, že se to povedlo," uvedla.