Rubriky:

Vodní sporty

Plavci budou mít mistrovství světa v květnu 2022

4. května 2020 09:40 - Lausanne
(Aktualizováno: 4. května 2020 10:12)

Mistrovství světa v plaveckých sportech v japonské Fukuoce se uskuteční od 13. do 29. května 2022. Původně se měl šampionát konat příští rok v létě, na kdy však byly kvůli pandemii nemoci covid-19 odloženy olympijské hry v Tokiu. Nový termín plaveckého MS dnes oznámila mezinárodní federace FINA.

 

ČSPS/Ivo Stejskal

"Po konzultaci se všemi zúčastněnými stranami a jejich zpětných vazbách nepochybujeme, že toto rozhodnutí poskytne pro všechny účastníky nejlepší možné podmínky. V době bezprecedentní nejistoty FINA doufá, že oznámení termínu nyní umožní všem jasné plánování," řekl předseda federace Julio Maglione.

Druhou možností, kdy se mohli plavci utkat o světové medaile, byl podle agentury AP podzim olympijského roku 2021. To by však měli dva vrcholy brzy za sebou, odklad až na jaro 2022 proto preferoval například i kouč českých bazénových plavců Vlastimír Perna.

Česká plavkyně Simona Kubová ve finále závodu na 200 metrů znak.

ČSPS/Martin Vaňo

"Pokud plavecká část olympiády skončí 1. srpna 2021, tak by zbývalo jen osm týdnů do mistrovství světa. Vzhledem k tomu, že po olympiádě ze všech spadne obrovský psychický stres, ale i fyzické vypětí, je logické, že si budou chtít odpočinout. Nedovedu si představit, že by měli pokračovat ihned po návratu z Tokia další přípravou," uvedl Perna před měsícem.

Plavec Peaty si pochvaluje trénink v bazénku na zahradě

V nejbližších dnech by také evropská plavecká federace měla potvrdit odložení letošního ME v Budapešti na příští rok. "Je to smutná zpráva, byť prozatím pouze ze zdrojů pořadatele. Ale vcelku logická. V současné době je ještě mnoho evropských zemí, včetně plavecky elitních, kde nemůže probíhat plavecká příprava. Ale jakkoliv tím jsme nyní zklamáni, je lépe mít jasno. Několik týdnů se o tom pouze spekulovalo, plavci a jejich trenéři byli v nejistotě," řekl Perna.

V Česku zůstávají bazény uzavřené, pouze reprezentanti mohou trénovat v Praze-Podolí. Předtím museli měsíc a půl improvizovat. "V případě reprezentantů nebylo jasné, jak přípravu koncipovat. Nyní již víme, že není kam spěchat. Nejbližší kvalitní soutěž je mistrovství světa v krátkém bazénu, které je prozatím plánováno na prosinec v Abú Zabí," připomněl Perna.

MS v plavání - Barbora Závadová během závodu na 4x100m

ČSPS/Ivo Stejskal

Svěřence proto vyzval k vylepšování plavecké techniky. "Je dost času a klidu na zlepšování slabších stránek, práci na vlnění pod vodou, zlepšování obrátek, plavecké technice apod. Tedy na tom, kde jsme dosud zaostávali za konkurencí," řekl a vyzval k obnovení závodů.

"Moc bych se přimlouval za nalezení nějakého bezpečného kompromisu, stanovení podmínek, za jakých by bylo možné uspořádat alespoň nějakou tuzemskou plaveckou soutěž. Byť v omezeném počtu. Pokud by se v průběhu května mohlo začít plošně s plaveckým tréninkem, konec června nebo začátek července je pro nějakou motivační soutěž reálný termín," dodal reprezentační kouč.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.