Dva ruští veslaři přišli po pozitivním testu na meldonium o start na OH

7. července 2021 17:01 - Moskva

Dva ruští veslaři měli v přípravě na olympijské hry v Tokiu pozitivní dopingový test a vypadli z nominace ještě před zveřejněním její konečné podoby. Podle šéfa svazu Alexeje Svirina kontrolou neprošli dva členové párové čtyřky Nikita Morgačov a Pavel Sorin. U obou testy na červnovém tréninkovém kempu odhalily užití meldonia.

 

Twitter

Předseda ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov potvrdil agentuře TASS, že oba veslaři mají předběžně zastavenou činnost. Veslařský svaz podle něho musí případ důkladně vyšetřit a přijmout veškerá nutná opatření.

Čtyřicetiletý Morgačov měl před sebou čtvrtý olympijský start, pod pěti kruhy už závodil v letech 2008, 2012 a 2016. Sorina čekala v Tokiu olympijská premiéra.

Hvězdná ruská tenistka Maria Šarapovová dostala za užití meldonia distanc na 15 měsíců.

Twitter

Meldonium, jehož užívání jako sportovního doplňku bylo rozšířeno především v zemích bývalého Sovětského svazu, je na seznamu zakázaných látek od roku 2016. Na jeho užití doplatila i ruská tenistka Maria Šarapovová, která po pozitivním testu krátce po jeho zařazení mezi dopingové látky dostala distanc na 15 měsíců. Curler Alexandr Krušelnickij za užití meldonia přišel o olympijský bronz ze soutěže smíšených dvojic v roce 2018 a dostal čtyřletý trest.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.