Voda nepáchne, jen je v ní spousta řas, hlásí z Ria skifař Jech

5. srpna 2015 07:55 - Rio/Praha

Ve vodě plavou řasy, setmění přichází rychle a organizace funguje skvěle. Nejaktuálnější informace v Riu čerpá skifař Miroslav Jech, jemuž ve středu začíná juniorské mistrovství světa ve veslování, které slouží pro organizátory zároveň jako testovací závod.

 

Facebook Czech junior rowing team

Je v Riu znát, že začne odpočítávat rok do zahájení olympiády?

Nepostřehl jsem, že by přímo chystali nějaké oslavy, ale jinak je všude znát, že se hry blíží. I tady na jezeře jsou velké plachty Rio 2016, spousta propagačních materiálů. A ve městě je většina věcí rozestavěná. V okolí našeho hotelu rostou budovy i silnice, staví kruhové objezdy i křižovatky.

Jak vypadá veslařský areál? Mirka Knapková říkala, že má netradiční kulisy.

Většinou bývají kanály na odlehlých místech, tady jsou kolem celého jezera baráky a silnice. Je úsměvné, když veslujeme a slyšíme, jak na sebe troubí řidiči. Ale není to nic, co by ovlivňovalo závody.

Závody by mohla ovlivnit znečištěná voda, o níž se hodně mluví. Zaznamenal jste, že by v jezeře plavaly předměty, které tam nemají co dělat?

To ne, snaží se, aby tam žádné odpadky nebyly, voda nijak nepáchne. Ale zatím tu plave dost řas, které když se zachytí za veslo nebo loď, může to být komplikace. Myslím, že každé ráno se snaží vodu pročišťovat, jinak by bylo jezero za chvíli zelené.

Některé členy české výpravy ale postihla před startem šampionátu nemoc.

Je nás tu pět závodníků a tři už měli problémy. Je možné, že to je z vody v jezeře, která se dostala do pití, ale to nikdo najisto neví. Dáváme si určitě pozor. Když jdeme na trénink, máme láhev s pitím ještě zabalenou v igelitu, abychom problémům co nejvíc předcházeli.

Jak zatím funguje v Riu organizace?

Všechno je perfektně zařízené. Zázemí pro nás, vychlazené stany s neomezeným přístupem k pití, akreditace bez problémů i doprava z hotelu klape.

Jsou v tuto dobu v Brazílii velká vedra?

Na to, že teď je jejich zima, stejně je tu kolem třiceti stupňů. Zajímavé je i to, jak rychle se tu stmívá. Po 17. hodině je během deseti minut tma, což u nás trvá třeba tři hodiny.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: