U-rampa zůstala v Turíně doménou Američanů

BARDONECCHIA

První ze snowboardových disciplín na XX. zimních olympijských hrách zůstala doménou Američanů. Před čtyřmi lety v Salt Lake City zabrali kompletně stupně vítězů, tentokrát potvrdil roli největšího favorita devatenáctiletý Shaun White. Na jeho perfektně provedené a vysoké triky nikdo nestačil.

Rodák z Kalifornie s šátkem z národní vlajky přes ústa, který prokazuje své umění výhradně v Americe, letos vyhrál X-Games a jen dvakrát startoval ve Světovém poháru, si přitom nezajistil přímý postup do finále a musel absolvovat obě kvalifikační jízdy. V druhé však už excelentní snowboardista i skateboardista a profesionál již od 13 let nezaváhal.

V bojích o medaile vykročil White za zlatem hned v první jízdě. Jeho bodové známce 46,8 z maximálních 50 se nikdo nepřiblížil. Stříbro obhájil jeho krajan Daniel Kass a historicky první olympijskou medaili pro Finsko v U-rampě získal bronzový Markku Koski. Úřadující finský mistr světa Antti Autti skončil pátý.

Devětadvacetiletý Černík, který byl na olympiádu nominován až dodatečně, obě kvalifikační jízdy rozjel dobře. V první ale v závěru nedotočil otočku o 900 stupňů a upadl. V polovině kvalifikace mu patřilo 31. místo. Bezchybně však snowboardistovi z Hradce Králové nevyšlo ani druhé kolo, při třetím triku znovu neustál dopad, a byť dostal vyšší známku, klesl o dvě příčky.