Šestého Banka od medaile v kombinaci dělilo 33 setin

SESTRIERE

Ondřej Bank vybojoval v lyžařské kombinaci na olympijských hrách šesté místo. Od medaile dělilo českého reprezentanta po sjezdu a dvoukolovém slalomu jen 33 setin sekundy. Zlatou medaili pro nejvšestrannějšího sjezdaře v úterý v Sestriere získal senzačně Američan Ted Ligety, jehož nejlepším výsledkem v závodech Světového poháru je druhé místo.

Bank úterním šestým místem vyrovnal nejlepší výsledek českého sjezdaře v historii na velkých soutěžích. Stejně dojel před pěti lety na mistrovství světa ve Svatém Antonu, tehdy měl však na nejlepší výraznou ztrátu. Dnes pětadvacetiletý rodák ze Zábřehu na Moravě zaostal za vítězným Ligetym o sekundu a 65 setin.

"Je to super, úžasné, ale pořád pokukuji na výsledkové tabuli na ty tři desítky," řekl Bank novinářům. Cítil, že k olympijské medaili měl hodně blízko. "Jsem strašně spokojený, ale je to tam. Trošku mě mrzí sjezd, tam jsem měl velké rezervy, tam to rozhodně zůstalo. Slalom mi vyšel super," prohlásil Bank.

Špatně namazali

Po sjezdu se dělil o šestnácté místo s Martinem Vráblíkem. "Špatně jsme namazali. Použili jsme vosk, který předtím jezdil dobře. Upnuli jsme se na něj, ale oteplilo se a už to nefungovalo," posteskl si Bank. "Tam jsme to nechali," řekl Bankův bratr a trenér Tomáš.

Hned v prvním kole slalomu si Bank polepšil o deset příček a zaostával o pouhých 33 setin za medailovou pozicí. "To, co vidím na tabuli, mě trošku děsí," řekl Bank před druhým kolem, které chtěl jet zostra. "Být šestý, to ne, to nevydržím. Není jiná možnost než jet brutálně naplno," prohlásil odhodlaně.

Druhé kolo mu tolik nevyšlo, ale ztráta 33 setin ho dělila od stupňů vítězů i po skončení olympijského závodu. Slalom se jel za umělého osvětlení na tvrdé podložce, která Bankovi vyhovovala. "Chtěl jsem druhé kolo hrozně kalit, ale nešlo to. Jel jsem na tři čtvrtě procent, ale je to skvělý výsledek," řekl Bank po životním výsledku.

Sjezd byl absolutní fantazie

Uspěli i další dva Češi - Vráblík skončil dvanáctý, Kryštof Krýzl dvacátý. "Je to výborné. Sjezd byl absolutní fantazie, první kolo slalomu jsem pojistil, abych dojel a druhé napálil. Škoda té chyby, mohl jsem být i osmý," řekl Vráblík. "Dalo by se říci, že to je absolutně nad očekávání," dodal.

I další medaile patřily slalomářům specialistům - stříbro získal Chorvat Ivica Kostelič a bronz Rakušan Rainer Schönfelder. Bank získal cenné skalpy řady favoritů. Rakouský mistr světa v kombinaci Benjamin Raich, který po prvním kole slalomu vedl, ve druhém vypadl. Američan Bode Miller skončil už v prvním.

Miller se nemusí vláčet pro medaili

Dlouho sice Millerovo jméno svítilo v čele průběžných výsledků, ale jury jej po shlédnutí záznamu za špatně projetou branku diskvalifikovala. "Aspoň se nemusím vláčet do Turína (pro medaili)," konstatoval svým typickým způsobem Miller, který z osmi slalomů v sezoně dokončil jen dva. Podobně dopadl i Švýcar Didier Defago, druhý po sjezdu, či Nor Aksel Lund Svindal.

U vyhlášení nejlepších lyžařů v kombinaci nebude ani norská legenda Kjetil Andre Aamodt, který do poslední chvíle zvažoval, zda po zranění kolena ze sjezdu má nastoupit. Obhájce zlata nakonec útok na osmou olympijskou medaili musel vzdát.

Bank dnes útočil nejen na medaili, ale i na nejlepší výsledek československých lyžařů v historii. Páté místo Slováka Petera Jurka na hrách v Calgary z roku 1988 odolalo jen těsně.

Výsledky - kombinace:
1. Ligety (USA) 3:09,35 (1:41,42+1:27,93), 2. Kostelič (Chor.) 3:09,88 (1:40,44+1:29,44), 3. Schönfelder (Rak.) 3:10,67 (1:40,02+1:30,65), 4. Albrecht (Švýc.) 3:10,73 (1:40,47+1:30,26), 5. Rocca (It.) 3:10,74 (1:41,39+1:29,35), 6. Bank (ČR) 3:11,00 (1:40,50+1:30,50), 7. Berthod (Švýc.) 3:11,22 (1:41,24+1:29,98), 8. Bourgeat (Fr.) 3:11,29 (1:41,35+1:29,94), 9. Fill (It.) 3:12,21 (1:39,22+1:32,99), 10. Jansrud (Nor.) 3:12,32 (1:41,55+ 1:30,77), 11. Larsson (Švéd.) 3:12,34 (1:41,22+1:31,12), 12. Vráblík (ČR) 3:12,41 (1:40,50+1:31,91), 13. Grange (Fr.) 3:12,51 (1:44,05+1:28,46), 14. N. Baxter (Brit.) 3:12,79 (1:42,26+ 1:30,53), 15. Gorza (Slovin.) 3:12,91 (1:41,31+1:31,60), ...20. Krýzl (ČR) 3:14,18 (1:41,47+1:32,71), 25. Heimschild 3:18,41 (1:43,12+1:35,29), 27. Babušiak (oba SR) 3:20,78 (1:43,32+ 1:37,46).