Gáborík zařídil výhru Slovenska nad Ruskem

TURÍN

Útočník Marián Gáborík zajistil hokejistům Slovenska dvěma góly v závěru výhru nad Ruskem v úvodním utkání na olympijských hrách v Turíně 5:3. Tým kouče Františka Hossy tak uspěl v prvním vzájemném duelu silných týmů na turnaji. Pro Slováky to byla první náplast na minulé dvě olympiády, na nichž vypadli vždy už v kvalifikaci. V hlavní části turnaje za účasti hvězd z NHL hrají v Turíně poprvé.

Slováci získali po šancích na obou stranách vedení v 10. minutě, kdy Marián Hossa ideálně uvolnil Demitru a kapitán nedal střelou pod horní tyč Bryzgalovovi šanci. Jenže hned za 57 vteřin odpověděl Dacjuk a v 13. minutě gólman Colorada Budaj, který dostal přednost před pardubickým Lašákem, inkasoval podruhé. Tentokrát se trefil ruský kapitán Kovaljov.

V 26. minutě využil už po 16 vteřinách Višňovský přesilovou hru a potvrdil pověst nejproduktivnějšího obránce NHL. V polovině utkání ale předvedli Rusové ještě bleskovější využití početní převahy. Potrestaného Meszároše vrátil po devíti vteřinách zpět na led ruský talent Ovečkin. O další gól v přesilovce se postaral Bondra, jenž v 34. minutě dorazil kotouč, který zůstal ležet po Meszárošově střele ze ruským gólmanem v brankovišti.

V ofenzivním utkání byli nakonec úspěšnější Slováci. V 57. minutě unikl po pravém křídle Gáborík a dal vítěznou branku. Stejný hráč se ještě 29 vteřin před koncem postaral o pojistku vítězství. Další zápas čeká Slovensko ve čtvrtek od 17:00 proti Lotyšsku, Rusové nastoupí o hodinu dříve proti Švédsku.

Lotyšsko remizovalo s USA

Hokejisté Lotyšska se postarali o první překvapení olympijského turnaje v Turíně, když uhráli se Spojenými státy americkými remízu 3:3. Obhájci stříbrných medailí ze Salt Lake City promarnili dvoubrankový náskok, ale na obrat týmu kouče Leonindse Beresněvse odpověděl v 43. minutě Jordan Leopold.

Američané získali v polovině úvodní části rychle vedení 2:0. Nejdříve otevřel skóre v přesilové hře kanonýr New Jersey Gionta a za 54 minut překonal devětatřicetiletého veterána v lotyšské brance Irbeho Conroy. K obratu ale zavelel v 14. minutě Niživijs, který se prosadil po asistenci beka Ozolinše.

Pro obránce Anaheimu to byl první zápas poté, co byl po šesti týdnech propuštěn z kliniky, kde se léčí pacienti ze závislosti na návykových látkách, nebo z poruch chování. Soutěžní zápas hrál Ozolinš naposledy na konci listopadu.

U zrodu vyrovnání stál opět Ozolinš, po jehož akci skóroval v 36. minutě v přesilové hře Tribuncovs. Za 40 vteřin dostal Lotyšsko dokonce do vedení Vasiljevs, v úvodu závěrečné části ale smazal náskok bek Leopold. Američané si vytvořili několik šancí, ale na vítězství již nedosáhli. Spravit chuť si mohou ve čtvrtek od 21:00 proti Kazachstánu, Lotyši nastoupí o čtyři hodiny dříve proti Slovensku.

Švédové zahájili turnaj výhrou nad Kazachy

Jasným vítězství favorizovaného Švédska nad Kazachstánem 7:2 začal ve středu turnaj hokejistů na olympijských hrách v Turíně. Dva góly vítězů vstřelil obránce Daniel Tjärnqvist. Zápas řídil jako hlavní český sudí Vladimír Šindler. Ve čtvrtek od 16:00 se Švédové utkají v dalším utkání v základní skupině B s Ruskem, Kazachy čeká o pět hodin později celek USA.

Švédové, v jejichž sestavě chyběl kvůli zraněným tříslům útočník Peter Forsberg, otevřeli skóre v osmé minutě. Před brankou se prosadil dorážkou Tjärnqvist. V 11. minutě předvedl skvělou práci v přesilové hře Alfredsson. Nejdříve ve svém obranném pásmu obral o puk ke střele se chystajícího Jevgenije Koreškova, potom v útočné třetině vybojoval kotouč od Antipina a střelou k tyči zvýšil. Po zaváhání gólmana Jeremenka v 17. minutě doklepl pohodně puk do sítě Henrik Sedin.

Po 17 vteřinách druhé části se Jevgeniji Koreškovovi podařilo skórovat v oslabení, ale tým kouče Gustafssona měl zápas plně v moci. Axelsson zvýšil tvrdou střelou z mezikruží, kapitán Sundin se vzápětí se prosadil po pěkně kličce kolem Vasilčenka. V rozmezí 50 vteřin pak ještě zvýraznili rozdíl Daniel Sedin a druhou trefou v utkání Tjärnqvist. Kazaši v závěrečné části jen zkorigovali stav po gólu beka Antipina.

Švédové se bez potíží vyrovnali s tím, že se podobně jako ostatní týmy dávali po příletu ze zámoří narychlo dohromady. Nevyhnuly se jim ani potíže se zatoulanými zavazadly s výzbrojí. Někteří neměli ještě půl hodiny před zápasem své hokejky. "Třeba já jsem vůbec tady netrénoval," doplnil Tjärnqvist.

Skupina B
Rusko - Slovensko 3:5 (2:1, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 10. Dacjuk (D. Markov), 13. Kovaljov (Dacjuk, Kovalčuk), 31. Gončar (Tjutin) - 10. Demitra (Marián Hossa, Suchý), 26. Višňovský (Demitra), 34. Bondra (Meszároš, Chára), 57. Gáborík, 60. Gáborík. Rozhodčí: Devorski - Doucette (oba Kan.), Hämäläinen (Fin.). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:2. Diváci: 3800.
Rusko: Bryzgalov - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Afinogenov, Malkin, Ovečkin - Sušinskij, Jašin, Charitonov - Koroljuk, Kozlov, Frolov. Trenér: Vladimir Krikunov.
Slovensko: Budaj - Štrbák, Višňovský, Chára, Meszároš, Suchý, Jurčina, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Bartečko, Zedník - Marcel Hossa, Surový, Ronald Petrovický. Trenér: František Hossa.
Lotyšsko - USA 3:3 (1:2, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 14. Niživijs (Ozolinš), 36. Tribuncovs (Ozolinš, Niživijs), 36. Vasiljevs (Lavinš) - 10. Gionta (Liles, Gomez), 11. Conroy, 43. Leopold (Hedican, Conroy). Rozhodčí: Favorin (Fin.) - Gemeinhardt (Něm.), Miller (Kan.). Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. Diváci: 7851.
Lotyšsko: Irbe - Rekis, Skrastinš, Ozolinš, Tribuncovs, Lavinš, Redlihs, Saviels, Pujacs - Pantelejevs, Cipruss, Cipulis - Tambijevs, Niživijs, Semjonovs - Ankipans, Mamonovs, Vasiljevs - Ziedinš, Berzinš, Redlihs. Trenér: Leonids Beresněvs.
USA: Grahame - Hatcher, Leopold, Hedican, Schneider, Chelios, Liles, Rafalski - Tkachuk, Modano, Rolston - Gionta, Gomez, Guerin - Knuble, Drury, Conroy - Parrish, Weight, J. Blake - Cole. Trenér: Peter Laviolette.
Kazachstán - Švédsko 2:7 (0:3, 1:4, 1:0)
Branky a nahrávky: 21. J. Koreškov, 49. Antipin (Upper) - 8. D. Tjärnqvist (K. Jönsson, Holmström), 11. Alfredsson, 17. H. Sedin (Samuelsson, D. Sedin), 29. Axelsson (Pahlsson, Öhlund), 32. M. Sundin (Bäckman, Modin), 36. D. Sedin (Öhlund, H. Sedin), 37. D. Tjärnqvist (Axelsson, Pahlsson). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Fonselius (Fin.) Racicot (Kan.). Vyloučení: 9:3. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2200.
Kazachstán: Jeremejev - Blochin, Šemelin, Vasilčenko, Antipin, Koledajev, Argokov, Pupkov, Kovalenko - Ogorodnikov, J. Koreškov, A. Koreškov - Antropov, Upper, Samochvalov - Dudarev, Pčeljakov, Troščinskij - Poliščuk, Alexandrov, Šafranov. Trenér Nikolaj Myšagin.
Švédsko: Liv - Bäckman, K. Jönsson, Hävelid, D. Tjärnqvist, Öhlund, Lidström - Alfredsson, M. Sundin, Modin - H. Sedin, D. Sedin, Samuelsson - Zetterberg, J. Jönsson, Holmström - Hannula, Pahlsson, Axelsson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.