Tradice zachována, čeští hokejisté porazili Slováky

TURÍN

Zápasy v základní skupině vyjma souboje s Kanadou moc k dívání nebyly, ale čeští hokejisté napravili špatný dojem ve čtvrtfinále. V klíčovém utkání porazili odvěkého rivala ze Slovenska 3:1 a v pátek budou na olympiádě v Turíně bojovat se Švédskem o medaile. Tradičně sebevědomým Slovákům vystavili letenky zpět pod Tatry autoři českých branek Ručinský, Hejduk a Straka.

Zápas začal na obou stranách zostra, gólem ve slovenské brance hrozily především příležitosti Straky a Prospala během první české přesilovky. Peter Budaj ve slovenské brance byl ale pozorný, stejně jako při střele Bulise, kdy vykopl jeho střelu k pravé tyči. Ve 13. minutě ale už přece jen lovil puk ze sítě, kdy při vlastním oslabení ujel do nájezdu Ručinský a blafákem do bekhendu otevřel skóre.

Zvýšit mohl ještě v 18. minutě Kubina, ale jeho dělovku zastavila tyč Budajovy branky. Také v úvodu druhé dvacetiminutovky měli navrch čeští hokejisté, slovenskou obranu zlobili hlavně Erat s Bulisem. Druhý český úder padl takřka v polovině utkání, kdy František Kaberle nahodil puk na branku, Budaj jen vyrazil před sebe, a pohotový Hejduk dostal český tým do dvoubrankového vedení.

ZOH on-line na Sport.cz:
Hokej Slovensko vs. Česko

Slováky polila živou vodou akce na začátku poslední části. K puku se na levé straně dostal Marián Gáborík a uháněl na českou branku. Když mu navíc cestu uvolnil nešťastně uklouznuvší Židlický, nebyl pro šikovného střelce z Minnesoty  problém prostřelit osamoceného Hniličku.

Pořádně horko bylo před Hniličkovou brankou šest minut před koncem zápasu. K volnému puku se v bezprostřední blízkosti před českým brankářem dostal Zedník, ale do branky puk nedostal. Následný tlak slovenských hráčů pak uhasil Židlický, který posunul konstrukci české branky. Následnou přesilovku Slováci nevyužili, naopak přišli o zraněného Demitru, kterého  trefil do obličeje puk nahozený spoluhráčem Jurčinou.

Kdo postoupí do finále?
Hlasujte v anketě pod článkem.

Závěr utkání už si čeští hráči pohlídali, ač se slovenští sousedé rvali o každý centimetr ledu. Nakonec jim ale k úspěchu nepomohla ani závěrečná powerplay, při které slovenští snajpři Bondra a Gáborík nezaskočili Hniličku ani z bezprostřední blízkosti. Naopak opuštěnou slovenskou klec trefil Martin Straka a dal výsledku definitivní podobu. Slovenské vítězství v základní skupině přišlo vniveč, ve vyřazovací části je opět zarmoutili Češi.

Česká republika - Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 13. Ručinský, 29. Hejduk (F. Kaberle, Ručinský), 60. Straka - 44. Gáborík (Marián Hossa). Rozhodčí: Van Massenhoven - Racicot (oba Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 6893.
Česká republika: Hnilička - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Čajánek, Olesz. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Slovensko: Budaj - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Suchý, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Stümpel, Zedník - Surový, Bartečko, Marcel Hossa. Trenér: František Hossa.